Białostocki matematyk zdobył 200 tysięcy na międzynarodowe badania

Dr Tomasz Goliński z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku został jednym z trzech laureatów międzynarodowego konkursu MOZART na polsko-austriackie projekty badawcze. Grant zdobyty przez białostockiego naukowca to prawie 200 tysięcy złotych. Dr Goliński będzie realizował swój projekt wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute (Wiedeń).

MOZART to wspólny konkurs Narodowego Centrum Nauki i agencji Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, FWF). Właśnie została rozstrzygnięta jego kolejna odsłona. Uznanie zdobyły dwa projekty, w tym naukowca z Wydziału Matematyki UwB pt. „Banachowskie grupy Poissona – Liego i układy całkowalne”. Wartość przyznanego grantu to 198 169 zł.

Dr Tomasz Goliński będzie prowadził badania wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute. Polsko-austriacki duet zajmie się analizą struktur Poissona i nowych układów całkowalnych związanych z grassmannianem Sato, przy użyciu nowoczesnych narzędzi geometrycznych w przestrzeniach nieskończenie wymiarowych.

– Ogólnie nasz projekt wiąże się z geometrią nieskończenie wymiarową, z rozwiązywaniem równań różniczkowych i poniekąd także z mechaniką kwantową – wyjaśnia dr Tomasz Goliński z Zakładu Metod Geometrycznych w Fizyce na Wydziale Matematyki UwB.

Badania potrwają trzy lata. W tym czasie planowane są również naukowe spotkania polsko-austriackie, wizyty, konferencje: dwie w Białymstoku, kolejne dwie w Wiedniu. Ponadto planowana jest szkoła z geometrii nieskończenie wymiarowej w Wiedniu.

– To nie będzie pierwszy wspólny projekt z dr Alice Barbarą Tumpach. Współpracujemy już od kilku lat, wydaliśmy nawet wspólną publikację – dodaje dr Tomasz Goliński.

Red. PP, fot. UwB

Komentarze