Będzie głośno o młodych innowatorach z Explory na największym konkursie naukowym na świecie! Już 10 maja reprezentacja Polski 2025, wyłoniona podczas finału konkursu Explory, wylatuje do Stanów Zjednoczonych, by zaprezentować swoje autorskie projekty STEAM na największym na świecie konkursie naukowym dla młodzieży – Regeneron ISEF.
Regeneron ISEF to największy międzynarodowy konkurs naukowy dla młodych badaczy i innowatorów. Każdego roku gromadzi około 2000 utalentowanych uczniów z ponad 70 krajów. Łączna pula nagród wynosi aż 9 milionów dolarów.
Fundacja Zaawansowanych Technologii posiada wyłączność na wysyłanie reprezentacji Polski w ramach programu Explory.
Warto dodać, że aż 15 laureatów Nagrody Nobla oraz 36 zdobywców innych prestiżowych nagród naukowych, takich jak Medal Fieldsa, Nagroda Laskera czy Breakthrough Prize, rozpoczynało swoją karierę właśnie od udziału w ISEF.
Do tej pory Fundacja umożliwiła udział 50 młodym polskim innowatorom i innowatorkom, którzy zdobyli łącznie 31 nagród i wyróżnień.
W XIII edycji konkursu Explory wyłoniono trójkę młodych innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na ISEF 2025:
- Julia Maksimowicz – zdobywczyni Nagrody Głównej Explory 2024, reprezentuje Białystok. Jej projekt to „TheraPiez – biokompatybilny system na bazie efektu piezoelektrycznego stymulujący gojenie ran”
- Franciszek Łopuszański – zwycięzca Nagrody Specjalnej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Na ISEF zaprezentuje projekt „Gate OS – bezpieczny exokernel oparty o prewencyjną, statyczną analizę kodu”
- Laura Adamkiewicz – finalistka Explory przedstawi projekt „Wpływ białka Spike na ludzkie kardiomiocyty z udziałem statyn i flozyn”
Czytaj więcej: Projekt młodej innowatorki z Białegostoku w finale konkursu Explory 2024. Tylko jeden z naszego regionu!
Zobacz też: Julia Maksimowicz z Białegostoku wygrała konkurs Explory! Będzie reprezentowała Polskę w USA [WIDEO]
Wspierać ich będzie Piotr Lazarek, zwycięzca Explory 2018 i zdobywca I miejsca na ISEF w 2019 roku. Dziś Piotr prowadzi dynamicznie rozwijający się startup Nirby, który wykorzystuje dane satelitarne ESA i spektroskopię gleby do tworzenia map produktywności pól uprawnych. Studiuje obecnie na Uniwersytecie w Pensylwanii.
– Jesteśmy bardzo dumni z Julii, Franka i Laury. Już samo miejsce w składzie reprezentacji Polski na ISEF to ogromny sukces. Wierzę jednak, że wrócą z nagrodami, bo mają naprawdę fantastyczne projekty – mówi Anna Marcinkiewicz, dyrektor ds. rozwoju Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Red. PP