Białostoczanka w półfinale konkursu Młody Tancerz Roku. To wydarzenie bezprecedensowe

Zuzanna Burak (na zdjęciu z pedagogiem Alicją Złoch), uczennica Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku, dostała się do półfinału najbardziej prestiżowego i rozpoznawalnego medialnie konkursu baletowego w Polsce – Młody Tancerz Roku 2021. Jej występ oraz zmagania innych tancerzy będzie można zobaczyć już w tę niedzielę, 23 maja, o godz. 20.00, w TVP Kultura.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Uczennica Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku to pierwsza tancerka z regionu występująca w konkursie, w którym uczestniczą jedynie uczniowie państwowych szkół baletowych i szkół sztuki tańca na prawach szkoły publicznej.

Jej występ w eliminacjach został wysoko oceniony przez jury, dzięki czemu będziemy mieli szansę zobaczyć ją w TVP w półfinale. Nad przygotowaniem do konkursu czuwali pedagodzy NSST – Alicja Złoch (taniec klasyczny) i Eliza Kindziuk (taniec współczesny).

– Tworzymy nową jakość w edukacji tanecznej w naszym regionie – mówi dyrektor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Karolina Garbacik. – Jesteśmy jedyną placówką w północnowschodniej Polsce kształcącą tancerzy i posiadającą uprawnienia szkoły publicznej. Osiągnięcia naszych uczniów napawają nas ogromną dumą, a sukces Zuzi to kolejny dowód na to, że to, co robimy, ma sens. Że robimy to dobrze. I pomimo wielu trudności, chcemy pracować i wciąż rozwijać nasze podlaskie talenty.

Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca istnieje od 2016 roku. Prowadzi obecnie pięć klas, kameralnych, w których nauka ma bardzo zindywidualizowany charakter. Jest przy tym jedną z trzech placówek o podobnym profilu w całym kraju, prowadzącą profesjonalną edukację taneczną, której zwieńczeniem jest możliwość uzyskania dyplomu zawodowego tancerza.

Organem nadzorującym szkołę jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukę w szkole dzieci rozpoczynają w wieku dziewięciu lat, najzdolniejsze mogą ubiegać się o przyjęcie do wyższych klas. Nauka obejmuje 9-letni cykl kształcenia. Zajęcia prowadzone są popołudniami oraz w soboty, co pozwala uczniom kontynuować kształcenie w ich dotychczasowych szkołach ogólnokształcących.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze