Białystok miastem przyjaznym dla biznesu? Tak ocenił Forbes – trzecie miejsce w kraju

Białystok w rankingach miesięcznika Forbes zajął trzecie miejsce w kategorii miast przyjaznych dla biznesu (do 299 tys. mieszkańców), dziesiąte wśród najbardziej innowacyjnych oraz siódme w kategorii najbardziej otwartych na ludzi.

We Wrocławiu odbywa się 10. edycja Kongresu Regionów „Więcej za mniej. Samorząd gotowy na nowe czasy”. To jedno z największych i najważniejszych spotkań samorządu w Polsce. Wydarzenie jest także okazją do docenienia polskich samorządów przez Forbes. W kategorii miast przyjaznych dla biznesu nagrody są przyznawane w kategoriach do 50 tys. mieszkańców, od 50 do 149 tys. i od 150 do 299 tys. oraz powyżej 300 tys. Od 9. edycji Forbes honoruje także miasta, których zarządy wykazują się największą innowacyjnością. Nowością jest kategoria miast otwartych na ludzi.

Podczas wczorajszej gali samorządowej na Kongresie Regionów Białystok został sklasyfikowany w trzech rankingach zorganizowanych przez magazyn Forbes.

W rankingu miast przyjaznych dla biznesu w kategorii miast do 299 tys. mieszkańców Białystok znalazł się na wysokim – trzecim miejscu. Przed nim w tej klasyfikacji są Rzeszów i Katowice. Decydujący w tym przypadku okazał się przyrost spółek w mieście w 2018 r. (342) oraz liczba nowych spółek zagranicznych (103).

Białystok znalazł się też na 10. miejscu najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. W tym rankingu rywalizacja między miastami była bardzo wyrównana. To potwierdzenie ogromnego rozwoju, jakiego dokonały polskie miasta w minionym roku.

Wśród miast najbardziej otwartych na ludzi Białystok jest siódmy.

Kongres Regionów to doroczne spotkanie osób pracujących na rzecz lokalnych społeczności – liderów samorządów, przedstawicieli biznesu, działaczy społecznych. Pierwszy kongres odbył się 19 maja 2009 roku w Świdnicy, w 20. rocznicę utworzenia w Polsce Samorządu Terytorialnego. Od siódmej edycji wydarzenie przeniesiono do Wrocławia. Kongres co roku gromadzi prawie tysiąc osób, w tym około 600 pracowników administracji samorządowej.

Opr. Red. PP, za: UM Białystok, fot. podlaskie.tv

Komentarze