Jak wykorzystać unikatowy potencjał wdrożeniowy Politechniki Białostockiej? Co jeszcze można zrobić, żeby pomysły realizowane na uczelni szybciej osiągnęły gotowość do komercjalizacji? Na Politechnice Białostockiej powstał cały ekosystem, którego zadaniem jest identyfikacja i wspieranie projektów studentów, pracowników i doktorantów uczelni w skutecznym wejściu na rynek. Oto Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji – wypracowane tu technologie szybciej trafią na rynek.
– Nie ustajemy w poszukiwaniach nowych, ciekawych, innowacyjnych projektów, które przede wszystkim mają przełożyć się na sukcesy środowiska akademickiego Politechniki Białostockiej. Chodzi o wyjście naprzeciw potrzebom rynku, tak aby pomysły, które są realizowane w ramach standardowej działalności akademickiej, zaczęły być komercjalizowane i osiągały komercyjne sukcesy – mówi dr Łukasz Siemieniuk, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, zarządzający Wirtualnym Akceleratorem Komercjalizacji Politechniki Białostockiej.
Elementami ekosystemu innowacji w Politechnice Białostockiej są:
- Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej, który powstał w uczelni w ramach realizacji Działania 9 „Komercjalizuj z sąsiadem” projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego; projekt realizują 3 uczelnie techniczne: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza dzięki dotacji celowej MEiN;
- Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe;
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej.
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej został utworzony 6 grudnia 2023 roku. Do jego głównych zadań należy identyfikacja projektów, które są realizowane na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej i charakteryzują się wysokim potencjałem innowacyjnym i komercyjnym.
Zajmują się tym wydziałowi brokerzy innowacji:
- na Wydziale Architektury dr inż. arch. Adam Jakimowicz;
- na Wydziale Elektrycznym dr inż. Roman Trochimczuk;
- na Wydziale Informatyki dr inż. Mirosław Omieljanowicz;
- na Wydziale Inżynierii Zarządzania dr inż. Romuald Ziółkowski;
- na Wydziale Mechanicznym dr inż. Piotr Borkowski.
Koordynacją ich działań zajmuje się dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB (przewodniczący WAKPB) oraz dr Łukasz Siemieniuk – dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Brokerzy innowacji, jako osoby aktywnie zaangażowane w środowisko akademickie danego wydziału, mają za zadanie utrzymywać stały kontakt z pracownikami: naukowymi, badaczami i studentami, wspierając ich w identyfikacji obszarów, w których można rozwijać swoje zainteresowania.
3 lipca 2024 r. wydziałowi brokerzy innowacji spotkali się, żeby omówić aktualny postęp prac nad pięcioma projektami, które już otrzymały finansowanie w ramach Akceleratora wynoszące ponad 300 000 złotych. Dyskutowali też o nowych formach wspierania innowacji i komercjalizacji wyników badań akademickich, w tym strategiach dalszego rozwoju i wzmacniania współpracy między uczelnią a przemysłem, co ma kluczowe znaczenie dla realizacji misji Akceleratora, pośrednio też wpłynie na rozwój gospodarki regionu. Trwają też prace nad stworzeniem wewnętrznej bazy projektów potrzebujących wsparcia akceleracyjnego.
– W konkursie „PB Ekspres do Innowacji”, który rozstrzygnęliśmy w czerwcu 2024 r., wybraliśmy 5 wyróżniających się projektów zgłoszonych przez kadrę akademicką Politechniki Białostockiej i zdecydowaliśmy o przyznaniu finansowania na powstanie ich demonstratorów. Jestem przekonany, że każdy z nich ma szansę znacząco przyczynić się do rozwoju naszej gospodarki. Obecnie skupiamy się na tym, aby każdy z tych projektów przeszedł płynnie przez kolejne etapy rozwoju, tak by docelowo móc funkcjonować komercyjnie. Nie chcemy jednak zamykać się wyłącznie na tych działaniach i podczas spotkań roboczych Wirtualnego Akceleratora planujemy kolejne elementy związane z naszą aktywnością zmierzającą do szerzenia postaw proprzedsiębiorczych w środowisku akademickim Politechniki Białostockiej – wyjaśnia dr Łukasz Siemieniuk.
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej zaprasza do współpracy całe środowisko akademickie. Zgłoszenia, pytania i uwagi należy kierować na adres mailowy: wak@pb.edu.pl lub kontaktować się bezpośrednio z dr Łukaszem Siemieniukiem, dyrektorem AIP – odpowiedzialnym za bieżącą pracę Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji.
Red. PP