Białystok, Suwałki, Łomża. W jakich sektorach szukają pracy mieszkańcy Podlasia?

Jeden z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, z którego miesięcznie korzysta ponad 13 mln Polaków – OLX – zestawił tendencje wyszukiwania ofert pracy w największych miastach województwa podlaskiego. Okazało się, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej szukają ofert dla kierowców i sprzedawców. Ponadto szukają zatrudnienia na umowę zlecenie lub niepełny etat.

W kategorii „Praca” każdego miesiąca aktywnych jest średnio 100 tysięcy ogłoszeń, z czego aż 61 proc. to ogłoszenia nowe.

Najwięcej ofert znajduje się każdego miesiąca w podkategoriach:
– produkcja – 10 000;
– kasjer/sprzedawca – 9 800;
– kierowca/kurier – 9 700.

Polacy najwięcej odpowiedzi wysyłają na oferty dotyczące poszukiwań:
– kierowcy/kuriera – 930 000;
– kasjer/ekspedienta – 470 000;
– pracowników na budowy i do remontów – 470 000.

Poniższe tendencje wyszukiwań obrazują, jakie sektory blue collar na polskim rynku cieszą się największym zainteresowaniem.

Najpopularniejsze wyszukania w kategorii „Praca” w całej Polsce:
– kierowca (kat. C i B);
– spawacz;
– sprzątanie;
– operator koparki;
– elektryk.

Na OLX pracy szukają też studenci. Fraza „praca student” zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce wyszukań.

Jak te tendencje przekładają się na województwo podlaskie?

Wśród wyszukań o pracę – w kolejności – najczęściej występowały frazy: kierowca kat. C, sprzedawca, a także „umowa zlecenie” oraz „niepełny etat”.

Białystok

Wśród wyszukań w Białymstoku na pierwszym miejscu jest fraza „kierowca kat. C.”, dalej „sprzedawca”. Poszukujący pracy wpisują w wyszukiwarkę frazę „niepełny etat”, „praca dodatkowa”, a także „umowa zlecenie”.

Suwałki

W Suwałkach oprócz kierowców pracy szukają też pracownicy remontowo – budowlani. Często wpisywane frazy to „praca bez umowy” i „zlecenie”.

Łomża

Poszukiwane oferty pracy w Łomży to – prócz kierowców w kat. C i B – również „kurier” oraz „operator”.

Znając te tendencje, a także preferencje pracowników, pracodawcy w jeszcze lepszy sposób mogą docierać do potencjalnych kandydatów – uważają autorzy opracowania.

Jak wynika z badania Manpower Group „2018 Badanie niedoboru talentów”, w ujęciu globalnym kierowcy zawodowi są na czwartym miejscu w rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników. W Polsce plasują się na drugim miejscu. Jedna z organizacji pracodawców w 2016 roku szacowała, że luka na rodzimym rynku pracy w zawodzie kierowcy wynosi aż 20 proc.

Najlepiej zarabiającą grupą kierowców w Polsce są kierowcy ciężarówek i autobusów pracujący w sektorze publicznym. GUS podaje(„Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2016”, 2018), że przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 4140 zł. Średnio kierowcy ciężarówek i autobusów zarabiają w Polsce 3100 zł.

Na OLX kategoria kurier/kierowca jest tą, w której poszukują pracy osoby zainteresowane świadczeniem przewozów różnego rodzaju – od dostawców pizzy aż po kierowców tirów. Największą aktywnością cieszy się ona w styczniu. Odwiedzający ją przeglądają również oferty pracy na produkcji oraz w zawodach kasjer/ekspedient.

Do największej motywacji przy zmianie pracy u kierowców należą zarobki. Warto o tym pamiętać konstruując ofertę. Uwzględnienie widełek płacowych podniesie liczbę odpowiedzi na ogłoszenie o 48 proc. – tłumaczą przedstawiciele OLX. – Jako satysfakcjonujące wynagrodzenie podają zakres od 3000 do 3500 zł netto. W przypadku kierowców początkujących oczekiwania te są na poziomie od 2000 do 2500 zł netto.

Jak wynika z raportu OLX, kierowcy cenią sobie stabilność zatrudnienia, co wiąże się z respektowaniem ustalonych przez samego pracodawcę zasad. Pracodawcę, który jest w stanie jasno określić reguły współpracy, będą traktować jako pierwszy wybór.

Pozostałe oczekiwania kierowców dotyczą traktowania ich z szacunkiem. Dbają o dobre relacje z pracodawcą i oczekują tego samego.

Szacunek ten powinien przejawiać się w:
– docenianiu wysiłku włożonego w pracę;
– wspieraniu w rozwiązywaniu problemów;
– Nieobciążaniu ich za niezawinione szkody i opóźnienia powstałe podczas pracy.

Kierowcy nie chcą być postrzegani jako ostatnie ogniwo firmowego łańcucha.

Jako trudy pracy w zawodzie wskazują:
– niejasne zasady zatrudnienia;
– nieprecyzyjny zakres obowiązków;
– nierozliczone nadgodziny;
– problem z powrotem do domu w przypadku zakończenia pracy w późnych godzinach nocnych;
– niekomfortowe warunki pracy – brak klimatyzacji, niesprawny sprzęt;
– dotkliwe kary finansowe za szkody wpisane w charakter pracy;
– nakłanianie do łamania przepisów prawa związanych z wagą załadunku.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze