,

Bieganie i czytanie to klucze do życia. Już w weekend TOP AUTO Białystok Biega

Czy to prawda, że biegający więcej czytają? – Jest coś na rzeczy – potwierdza Grzegorz Kuczyński, popularyzator biegania w Białymstoku. Sam, trenując przesłuchał ostatnio 29-godzinny audiobook Andrzeja Sapkowskiego, a przed 8. „TOP AUTO Białystok Biega” chce skończyć kryminał Jo Nesbø.

Wybieram kryminały, bo całkowicie mnie pochłaniają i łatwiej wtedy zapomnieć o stresie i tremie, z jakimi wiążą się każde zawody. Z kolei, kiedy już biegnę, problemy dnia codziennego znikają wraz z kilometrami – mówi Grzegorz Kuczyński, który wraz z Fundacją Białystok Biega organizuje największe w regionie biegowe imprezy sportowe, takie jak Bieg dla Niepodległej, PKO Białystok Półmaraton, HeroRun czy TOP AUTO Białystok Biega, którego 8. edycja, odbędzie się w najbliższy weekend.

Każdego dnia czytam co najmniej kilkanaście stron – dodaje. – Poza kryminałami poradniki, a także książki związane z zawodem, który przez wiele lat wykonywałem, czyli o tematyce biznesowej. Ale na naszym profilu co jakiś czas ktoś publikuje zdjęcie grzbietów książek, które koniecznie trzeba przeczytać i trwa nieustająca wymiana tytułów.

O związku między bieganiem i czytaniem w ciekawy sposób wypowiedział się Will Smith, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych hollywoodzkich aktorów. Podczas swojego wystąpienia na rozdaniu nagród Kid’s Choice Awards obydwie czynności nazwał kluczami do życia.

W każdym z nas jest mały człowieczek, który mówi do ciebie, gdy biegniesz: jestem taki zmęczony, słaby, nie dam rady, lepiej się poddam. Kiedy nauczysz się pokonywać tego małego człowieczka, gdy biegasz, będziesz wiedział, co robić, gdy sprawy w życiu staną się naprawdę trudne – przemawiał do publiczności, złożonej głównie z młodych ludzi. Jeśli chodzi o książki, zauważył, że tyle milionów ludzi żyło przed nami. – Nie istnieje więc problem, który możesz mieć, a którego ktoś już wcześniej nie rozwiązał i nie napisał o tym książki.

Psychologowie wskazują, że zarówno w przypadku czytania, jak i biegania, chodzi o rozwój osobisty. Jest on efektem przekraczania granic, fizycznych lub psychicznych. Taki wysiłek podejmują osoby świadome tego, co chcą osiągnąć, wytyczające sobie nowe cele, wytrwałe. Są to najczęściej ludzie ceniący sobie harmonijny rozwój, dbający o jakość życia, z rozwagą gospodarujący swoim czasem.

Z naszych danych wynika, że 39 proc. startujących w biegach to ludzie w wieku 30 – 40 lat. Widocznie do biegania trzeba dorosnąć, a raczej dojrzeć. Młodzież jest reprezentowana najmniej licznie. Z czytaniem jest podobnie. Statystyki czytelnicze są łaskawsze dla 40-, 50-latków, czyli ludzi, którzy wiedzą co w życiu ważne i mają czas na mądre rozrywki – mówi Kuczyński.

Osiem lat temu na starcie pierwszego TOP AUTO Białystok Biega stanęło 356 osób, w najbliższy weekend będzie ich ponad 3 tysiące.

Nie przez przypadek głównym sponsorem tegorocznego wydarzenia jest jedna z największych księgarni internetowych w Polsce TaniaKsiazka.pl, która swoją siedzibę ma w Białymstoku. W weekendowym biegu tradycyjnie wystartuje także „TanioKsiazkowa” ekipa.

Łukasz Kierus, właściciel księgarni TaniaKsiazka.pl, w prostych słowach wyjaśnia, dlaczego jego firma wspiera biegaczy.

Ciało trenuje się biegając, umysł czytając. Obydwie sfery w sposób decydujący wpływają na rozwój człowieka – uważa.

Zapowiada też, że Taniaksiazka.pl będzie nadal sponsorować i angażować się w imprezy dla biegaczy. Nie po raz ostatni również na starcie stanie TanioKsiążkowa ekipa.

TOP AUTO Białystok Biega to najstarszy bieg Fundacji Białystok Biega, od którego wszystko się zaczęło. We wrześniu 2011 roku na starcie stanęło 348 zawodników, zaś na bieżni stadionu 120 dzieci wystartowało w biegach dla nich przeznaczonych. Rok 2017 to prawie 1 600 osób startujących w biegach głównych oraz 900 dzieci biorących udział w Homeschool Run – biegach dla dzieci.

TOP AUTO Białystok Biega to dwa dystanse do wyboru, 5 km i 10 km. Oba dystanse posiadają atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Trasa zawsze prowadzona jest przez centrum miasta. Warto zwrócić uwagę, że bieg na 5 km rozgrywany jest późnym wieczorem w sobotę. Po „Nocnej Piątce” w niedzielę biegacze rywalizują na trasie „Szybkiej Dychy”.

Wrześniowa impreza biegowa to doskonały moment na debiut w biegu ulicznym. Dwa dystanse do wyboru pozwalają na dobranie wyzwania do swoich aktualnych możliwości. Wielu biegaczy rozpoczęło swoją biegową przygodę właśnie od Top Auto Białystok Biega, najpierw na 5 km, potem 10 km. Wiosną mogą wystartować w PKO Białystok Półmaratonie, a potem zachęcać innych do udziału w sztafecie maratońskiej i być aktywnym cały rok.

TOP AUTO Białystok Biega to wiele klasyfikacji dodatkowych, między innymi Klasyfikacja PCK czy Służb Mundurowych.

W ramach wydarzenia, w sobotę, rozgrywane są biegi dla dzieci – Homeschool Run na dystansach 100 m, 600 m i 1 km. Dystans jest uzależniony od wieku uczestnika. Dla najmłodszych ma to być przede wszystkim zabawa, więc nie prowadzony jest pomiar czasu. Każde z dzieci otrzymuje na mecie zasłużony medal.

Red. PP, fot. Fundacja Białystok Biega

Komentarze