Biznes potrzebuje wysokiej jakości kształcenia zawodowego. Europejscy partnerzy wymieniają się dobrymi praktykami

Przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców z kilku krajów wymieniają się doświadczeniami i wskazują przykłady dobrych praktyk w zakresie kształcenia oraz szkoleń zawodowych w przemyśle metalowym. Od października 2018 r. partnerzy z Polski, Litwy, Niemiec, Hiszpanii i Włoch realizowali projekt pod nazwą AttTrak. Cel to podnoszenie jakości edukacyjnej oraz wdrażanie takich rozwiązań w przedsiębiorstwach, by te przyciągały młodych profesjonalistów.

Unijny projekt Erasmus+ AttTrak zgromadził ludzi z pięciu krajów – Polski, Litwy, Włoch, Hiszpanii, Niemiec – w celu współpracy odnośnie jakości kształcenia zawodowego. Wspólnie uczyli się od siebie, co należy ulepszać w przemyśle metalowym, aby zainteresować młodych ludzi szkoleniem i pracą w zawodach związanych z branżą przemysłu metalowego. Uczestniczące w projekcie organizacje to Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju z Białegostoku – koordynator Klastra Obróbki Metali, Alytus Business Advisory Center z Litwy, Metal Industry 4, Advanded Manufacturing Cludter of Metal Industry in Asturias z Hiszpanii, Reindustria Agenzia Cremona Sviluppo z Włoch i Institut für Betriebliche Bildungsforschung z Niemiec.

Jak ocenia Christine Schmidt, koordynator projektu z Institut für Betriebliche Bildungsforschung, dzięki działaniom projektowym w krajach partnerskich, zaangażowane strony były w stanie lepiej zrozumieć mocne i słabe punkty systemów szkolenia zawodowego w Europie oraz identyfikować potencjał innowacji, zwłaszcza w sektorze metalowym.

– Nowe pomysły i propozycje zostały wspólnie opracowane i omówione. Wysiłki, jakie należy podjąć w firmach, aby przyciągnąć młodych profesjonalistów, zostały precyzyjnie i wyczerpująco opisane – wyjaśnia Christine Schmidt.

Dodaje, że warsztaty w Polsce (odbyły się w październiku 2020) pokazały, że polskie firmy metalowe wytwarzają najnowocześniejsze produkty, w naszym kraju istnieją możliwości kształcenia i dokształcania, a startupy otrzymują bardzo profesjonalne wsparcie. Christine Schmidt wspomina, że gospodarz – Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – zorganizował bardzo profesjonalnie spotkanie. Warsztaty trwały tydzień, z powodu epidemii koronawirusa głównie online.

– Imponująca była gościnność w Polsce – przyznaje Christine Schmidt.

Inny z uczestników, Jose Ramón Natal z Metal industry 4 (Hiszpania), podsumował, że projekt AttTrak to świetna okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy. Bo wyzwanie jest wspólne dla wielu krajów: jak przyciągnąć młodych ludzi do pracy w sektorze metalowym. Nasz rozmówca tłumaczy, iż wnioskiem, do jakiego doszli partnerzy projektu, jest nie tylko konieczność pracy nad poprawą komunikacji ze społeczeństwem. Należy dostosowywać nauczanie do nowych potrzeb przemysłu oraz ambicji młodych ludzi. Trzeba pokazywać branżę metalową jako atrakcyjną, by wchodzący na rynek pracy ludzie chcieli związać się właśnie z nią.

– Przez cały tydzień czuliśmy się jak w domu – wspomina ponadto wizytę w październiku Polsce Jose Ramón Natal.

Z kolei Rita Longari z REI – Reindustria Innovazione (Włochy), komentuje, że działania w ramach projektu Erasmus+ AttTrak pozwoliły partnerom stworzyć przestrzeń do gromadzenia i wymiany dobrych praktyk związanych ze szkoleniami zawodowymi w branży metalowej. Międzynarodowy zasięg projektu sprzyjał transferowi wiedzy i dzieleniu się praktykami z różnych realiów kulturowych.

Piotr Walczak

Komentarze