Biznes w walce z koronawirusem. Wsparcie dla szpitali idzie z wielu stron

Gdy z jednej strony coraz więcej słyszymy o problemach polskich przedsiębiorstw, z drugiej docierają sygnały, iż rośnie liczba tych, którzy mając możliwości chcą wspierać służbę zdrowia. Jedni szyją maseczki dla szpitali, inni, mając drukarki 3D, wytwarzają przyłbice dla lekarzy, gastronomia dostarcza im bezpłatnie posiłki, a korporacje przeznaczają miliony na walkę z zarazą. Przykładów jest dużo.

W poniedziałek, 30 marca 2020 r., dowiedzieliśmy się, że firma Carrefour podjęła decyzję o objęciu obu szpitali zakaźnych w Białymstoku bezpośrednią pomocą żywnościową. Pomoc do placówek trafi bezpośrednio z hipermarketów przy Wrocławskiej i Wysockiego.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku będą regularnie otrzymywać od białostockich sklepów Carrefour najpotrzebniejsze produkty żywnościowe, w tym jedzenie, napoje i kosmetyki. Lista dostarczanych produktów będzie na bieżąco weryfikowana, tak aby odpowiadała ona na aktualne zapotrzebowanie pracowników opieki medycznej obu białostockich placówek.

Carrefour zdecydował się przekazać podobne wsparcie łącznie do 41 szpitali zakaźnych zlokalizowanych na terenie całego kraju i zlokalizowanych w pobliżu hipermarketów należących do sieci.

Skuteczna walka z koronawirusem to największe wyzwanie, przed którym jak dotąd stanął cały świat w XXI wieku. Sklepy Carrefour mogą być w tych trudnych czasach nie tylko miejscem zaopatrzenia się społeczeństwa w podstawowe produkty spożywcze, ale także nieść pomoc polskim służbom medycznym w walce o nasze życie i zdrowie. Dlatego obejmujemy bezpośrednią pomocą żywnościową personel szpitali zakaźnych w całej Polsce – powiedział Christophe Rabatel, prezes zarządu Carrefour Polska.

Pomoc wszystkim 41 szpitalom będzie świadczona przynajmniej przez najbliższe trzy miesiące lub do czasu skutecznego ograniczenia pandemii na polskim rynku. Wartość pomocy szacowana jest na ponad 650 000 złotych. Wcześniej poinformowano, iż Fundacja Carrefour przekazuje ponad 1,3 miliona złotych na rzecz organizowanej przez Caritas akcji #WdzięczniMedykom.

Z kolei sieć stacji paliw Circle K przedłuża akcję z darmową kawą dla służb do 15 kwietnia. Do tej pory bezpłatne napoje otrzymało 30 tysięcy ratowników medycznych i przedstawicieli służb mundurowych.

Do ogólnopolskiej inicjatywy, zapoczątkowanej przez Circle K, dołączyły również inne sieci stacji paliw w Polsce. Akcja skierowana jest do pracowników służb – pogotowia, straży pożarnej, policji, wojska, straży miejskiej i straży granicznej, obowiązuje na wszystkich stacjach Circle K w Polsce.

Nasza akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród ratowników medycznych oraz pracowników służb mundurowych, co uświadomiło nam, jak bardzo jest potrzebna i pożyteczna. W tej trudnej sytuacji często ciepły napój jest jedyną chwilą oddechu dla przedstawicieli tych służb, którzy codziennie podejmują bardzo ciężką pracę, w trosce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Ich walka nadal trwa, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji naszej akcji. To tylko drobny gest, którym chcemy im podziękować za zaangażowanie i wysiłek. Bardzo cieszy nas, że do tej inicjatywy dołączyły również inne sieci stacji paliw. Wierzę, że w tej trudnej sytuacji, działając razem i wspierając się nawzajem, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej – powiedział Michał Ciszek, prezes Circle K Polska.

Rossmann natomiast przekaże ponad 82 tysiace kremów do rąk szpitalom walczącym z koronawirusem.

W tym wyjątkowym czasie wszyscy łączymy siły w walce z pandemią. Na pierwszej linii tego frontu znalazł się personel medyczny: pielęgniarki, lekarze, ratownicy. Brakuje im kremów do rąk zniszczonych środkami odkażającymi – tłumaczy sieć. – Zdecydowaliśmy solidarnie przyłączyć się do spontanicznych akcji wspierania służby zdrowia. Uznaliśmy, że priorytetem jest wsparcie tych, którzy dbają o życie i zdrowie Polaków.

Również sieć sklepów spożywczych Aldi przekaże produkty o łącznej równowartości niemal 150 tysięcy złotych do szpitali i sztabów kryzysowych w różnych województwach. Ponadto z myślą o pracownikach służby zdrowia oraz wszelkich służb mundurowych sieć wydzieli także dedykowane kasy w każdym sklepie, gdzie bez stania w kolejce szybko zapłacą za swoje zakupy.

Dziś jeszcze bardziej niż zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zawdzięczamy służbie zdrowia i wszystkim służbom mundurowym. Każda chwila, którą mogą poświęcić na zregenerowanie sił jest niezwykle cenna. Dołączamy do oddolnych akcji społecznych i jako biznes wspieramy walkę z koronawirusem, by również dołożyć cegiełkę ALDI w postaci pakietów produktów dla lekarzy, pielęgniarek oraz sztabów kryzysowych Urzędów Wojewódzkich – powiedziała Agata Biernacka, kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska. – Wśród nich znajdują się najbardziej pożądane w tym czasie produkty gotowe do spożycia i dodające energii, a także środki higieniczne.

Kilka dni temu dotarła do nas też informacja, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Grupa Enea przekaże 1,5 mln zł na wsparcie szpitali, które walczą z koronawirusem. Pomoc dotrze przede wszystkim do placówek z terenu działania Grupy Enea, w pierwszej kolejności będą to szpitalne wskazane przez Ministerstwo Zdrowia – przekształcone w jednostki zakaźne.

Pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym respiratory, a także potrzebne środki higieny i ochrony. Pieniądze będą przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez szpitale, a cały proces wsparcia będzie koordynowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Aby wesprzeć polską służbę zdrowia, bank Pekao przekaże darowiznę w wysokości 5 mln zł na rzecz szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, które podejmują działania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Jako jeden z największych i najstarszych banków w Polsce, czujemy się odpowiedzialni za przyszłość Polaków. Personel medyczny każdego dnia z wielkim poświęceniem angażuje się w walkę z koronawirusem. Jesteśmy bankiem odpowiedzialnym społecznie, a sytuacja epidemiczna, w której znalazła się Polska wymaga wyjątkowej solidarności. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w pomoc także poprzez bezpośrednie wsparcie finansowe szpitali – powiedział Marek Lusztyn, prezes zarządu Banku Pekao.

Jak widać, wsparcie ze strony rozmaitych firm jest ogromne, podaliśmy tylko nieliczne przykłady.

Piotr Walczak, fot. pixabay.com

Komentarze