Biznes wspiera edukację. Po tej szkole gwarantują pracę

Rozpoczął się nabór do nowej klasy, tworzonej w Branżowej Szkole I stopnia nr 9 w Białymstoku. Patronat nad nią objęła spółka o międzynarodowym zasięgu działalności – KAN z Białegostoku, doświadczony producent i dostawca nowoczesnych rozwiązań i systemów instalacyjnych KAN-therm. Od września 2019 roku młodzież będzie uczyła się na kierunku operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, można już składać dokumenty. To obecnie bardzo pożądany zawód na podlaskim rynku pracy. Jak się dowiedzieliśmy, przetarg na prace budowlane w szkole został rozstrzygnięty i te idą własnie pełną parą.

Nowa klasa patronacka, realizowana w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji”, powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku. Szansę na naukę zawodu będzie miało tam około 30 uczniów. Oficjalny nabór już ruszył, a absolwenci szkół podstawowych mogą składać dokumenty do 18 czerwca w postępowaniu rekrutacyjnym (a następnie także w postępowaniu uzupełniającym).

Warto podkreślić, że w naszym regionie jest wiele firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, ale mają jeden problem – brak fachowców obsługujących te technologie. Dlatego nowy kierunek już cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Tym bardziej, że patronat nad klasą przejęła firma KAN – producent systemów instalacyjnych o światowej renomie. Firma, jako patron, zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.

Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju, wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.

W kwietniu szkoła podpisała umowę z wyłonioną w przetargu, białostocką firmą Remontdom, która już rozpoczęła prace remontowo-budowlane w szkole przy Świętojańskiej.

To kompleksowy remont, a właściwie przebudowa szkieletowej konstrukcji istniejącego przy szkole, starego budynku warsztatowego, w efekcie którego powstanie całkowicie nowa baza dydaktyczna z pracowniami techniczną i technologiczną, przystosowanymi także do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Kazimierz Wróblewski.

Zaraz po zakończeniu tego etapu inwestycji szkoła ogłosi kolejny przetarg na zakup wyposażenia – wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.

Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie – zapewnia dyrektor Wróblewski.

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze