Wnuk Holendra stawia fabrykę w Białymstoku. 6 milionów złotych dla miasta

Rodzinna firma z Holandii ma oddziały na całym świecie. Wkrótce utworzy w Białymstoku nowe miejsca pracy.

Na sukces firmy Bravilor Bonamat pracuje drugie pokolenie Holendrów. Wszystko zaczęło się w 1948 roku od sprzedaży hurtowej ekspresów do kawy. Po 11 latach synowie założyciela zaczęli produkować ekspresy przelewowe. Obecnie firmę prowadzi wnuk Holendra, Guus W. Verheijen. Rodzinna firma Bravilor Bonamat nie jest nastawiona na szybki zysk. Zależy im na długoterminowym rozwoju firmy. Główne wartości, którymi się kieruje to przedsiębiorczość, dbanie o jakość produktów oraz korzystanie z wiedzy i doświadczeń wypracowanych przez lata. Polska siedziba firmy znajduje się w Sękocinie Nowym, pod Warszawą.

Bravilor Polska do końca 2017 roku ma wybudować fabrykę w Białymstoku. Produkowane będą tu m.in. przelewowe i ciśnieniowe ekspresy do kawy oraz nowe modele, które poszerzą ofertę firmy. Urządzenia będą tworzone na podstawie najnowszych technologii opracowanych przez specjalistów w Dziale Badań i Rozwoju holenderskiej firmy Bravilor Bonamat. Kto je będzie kupował? Hotele, restauracje, szpitale, biura i centra handlowe na całym świecie.

Ekspresy przelewowe Bravilor Bonamat
Ekspresy przelewowe Bravilor Bonamat

Plan technologiczny fabryki zostanie przedstawiony zarządowi firmy w maju 2016r. – opowiada dla przedsiebiorczepodlasie.pl Anna Podkowińska, Branch Manager w firmie Bravilor Poland. – Dopiero wówczas będziemy mogli opowiadać o naszych szczegółowych planach inwestycyjnych. Już dziś jednak mogę powiedzieć, że zatrudnienie w naszej firmie znajdą osoby ze średnim i wyższym wykształceniem technicznym. Ekspresy do kawy, które produkujemy, wymagają specjalistycznej wiedzy. Jest to sprzęt profesjonalny, nie przeznaczony do użytku domowego. Najważniejsza jest jego jakość, niezawodność i trwałość. Szczegóły dotyczące zatrudnienia oraz inne plany związane z inwestycją, podamy przed końcem 2017 roku.

Budynek jednej z fabryk Bravilor Bonamat w Niemczech, fot. Bravilor Bonamat
Budynek jednej z fabryk Bravilor Bonamat w Niemczech, fot. Bravilor Bonamat

Bravilor Polska ma zatrudnić co najmniej 30 pracowników na okres dwóch lat. Deklaruje także współpracę z Politechniką Białostocką oraz szkołami technicznymi. Działka, na której powstanie fabryka znajduje się na terenie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto Białystok zyskało na transakcji 6 milionów złotych. Firma Bravilor szacuje, że jej inwestycja sięgać będzie 47 milionów złotych.

Jeśli chcecie poznać bliżej firmę, która niebawem „rozgości się” w Białymstoku, obejrzyjcie film.

https://www.youtube.com/watch?v=Own_S6KfYWM&feature=relmfu

Kto jeszcze skorzystał z przywilejów Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej?

Podstrefa Białystok SSSE została utworzona w grudniu 2008 r. Wszystkie działki, które były przeznaczone do zbycia przed rozszerzeniem strefy zostały już sprzedane. Inwestorami zostali:

  • Bison Chucks SA – firma produkująca przyrządy i uchwyty do obróbki skrawaniem
  • Kan Sp. z o.o. – producent instalacji sanitarnych
  • Masterpress SA – firma specjalizująca się w produkcji etykiet i opakowań z materiałów samoprzylepnych, folii, laminatów
  • Nibe Biawar Sp. z o.o. – lider w sprzedaży pomp ciepła w Polsce
  • Rosti Bianor Sp. z o.o. – producent tworzyw sztucznych

Pod koniec 2015 roku Rada Ministrów rozszerzyła Podstrefę Białystok o kolejne tereny inwestycyjne. Tereny Podstrefy Białystok SSSE zlokalizowane są w południowo-wschodniej części miasta w rejonie ulic Ciołkowskiego, Mickiewicza, Kuronia, Karpińskiego, Myśliwskiej, Solnickiej, Św. Proroka Eliasza i Ks. St. Suchowolca.

Mapa obszaru Podstrefy Białystok, www.bialystok.pl
Mapa obszaru Podstrefy Białystok, www.bialystok.pl

15 nowych działek w strefie czeka na swoich nabywców. Pierwsze 12 z nich obejmują teren Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Nie były jeszcze ogłaszane przetargi dotyczące sprzedaży tych nieruchomości – opowiada nam Katarzyna Ramotowska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Firma, która wygrywa przetarg, musi także uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie strefy ekonomicznej. Przedsiębiorcy, którzy stają się inwestorami w SSSE, korzystają z kilku ulg i preferencji. Są to:

  • ulgi w podatku dochodowym w przypadku kosztów nowej inwestycji,
  • ulgi w podatku dochodowym z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy,
  • inne możliwe zachęty – indywidualne ulgi w podatkach lokalnych.

Więcej informacji na temat podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej można znaleźć pod linkiem www.bialystok.pl/pl/dla_biznesu/oferta_inwestycyjna/specjalna_suwalska_strefa_ekonom/

Komentarze