Browar Stary Rynek przygotowuje w Białymstoku kolejną premierę piwa

Tym razem będzie to odsłona prawdziwego mocarza wśród piw – Klasztorne Poczwórne. Specjalny event zaplanowano na czwartek, 7 lutego, rozpocznie się on od godzinie 20.00. Organizatorzy zaproponują degustację menu, jak i oczywiście wspomnianego trunku. Podczas wieczoru będzie można posłuchać koncertu Nata’tu, wygrać atrakcyjne nagrody biorąc udział w quizie piwnym oraz skosztować specjalnie przygotowanej przez szefa kuchni przekąski piwnej.

Klasztorne Poczwórne, które zadebiutuje podczas czwartkowego wieczoru, to mocarz wśród piw: alk. 10%.

Tradycje piwowarskie w klasztorach sięgają wczesnego średniowiecza. Piwo traktowano wtedy jako zwyczajny, codzienny, pożywny napój, szczególne zalecany, gdyż uznawany za zdrowszy od wody. Oprócz lekkich piw codziennych, mnisi warzyli również wersje mocniejsze, przeznaczone na specjalne okazje, a także do spożycia w okresie postów. W zależności od ekstraktu oraz mocy, nazywano je niekiedy „podwójnymi”, „potrójnymi”, a wersje wyjątkowo krzepkie „poczwórnymi”. Dla upamiętnienia 1500-letniej tradycji piwa klasztornego, wciąż żywej w belgijskich opactwach Trappistów, przedstawiamy Klasztorne Poczwórne”. Niesamowicie złożone, bogate, z intensywnymi nutami owoców, rodzynek, fig i suszonych śliwek, zanurzonych w ciepłej, karmelowej słodyczy, z pikantną przyprawowością oraz rozgrzewającym, alkoholowym finiszem. To piwo stworzone do zimowych medytacji – opisują przedstawiciele Browaru Stary Rynek.

Ceny piw w lokalu kształtują się na poziomie 9-10 zł za 0,33 l i 13-14 zł za 0,5 l. Piwo Klasztorne jest piwem, którego produkcja jest określana jako „limited edition” i cena będzie wyższa od innych piw, które są w stałej ofercie.

Browar Stary Rynek to nowoczesna warzelnia piwa znajdująca się w centrum Białegostoku w pięciogwiazdkowym Royal Hotel & SPA. Obiekt powstał w 2017 r., wyposażony został w dwadzieścia tanków fermentacyjno – leżakowych posiadających pojemność dziesięciu hektolitrów.

Od początku działalności mieliśmy jeden cel – chcieliśmy połączyć tradycyjność z nowoczesnością. Interpretujemy historyczne style piwa i przedstawiamy je w nowej odsłonie. Używamy do tego specjalnych słodów, tradycyjnych i nowofalowych odmian chmielu oraz specjalnych drożdży – tłumaczy Sebastian Pruchniak, dyrektor Royal Hotel & SPA*****.

Stary Rynek nie jest klasycznym browarem. Nie jest też klasyczną restauracją. W ofercie, poza piwami stałymi, które warzone są przez cały rok, konsumenci znajdą również szereg oryginalnych piw sezonowych, pozwalających zaprezentować podlaskim piwoszom bogaty świat regionalnego piwa.

Piwa z Browaru Stary Rynek można napić się przede wszystkim na miejscu, gdzie jest serwowane prosto z tanków leżakowych. Dla kierowców oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zabrać smak tutejszego piwa ze sobą, przygotowano je na wynos w butelkach o pojemności 0,33 l. Piwny fundament browaru to: Pils, Pszeniczne, Marcowe, Milk Stout oraz American IPA.

Oprócz eventu 7 lutego, będzie też impreza walentynkowa, gdzie kucharze zaserwują dania z afrodyzjakami, a pod koniec miesiąca festiwal własnoręcznie wykonanych pączków. W każdy każdy czwartek jest tu muzyka na żywo, a na marzec zaplanowano cykl uwielbiany przez miłośników kulinarnych podróży, czyli kuchnie tematyczne – w marcu kuchnia indyjska oraz Dzień Kobiet – i Red Heels festiwal.

Piotr Walczak, fot. mat. pras.

Komentarze