Budżet domowy – jak go stworzyć i dlaczego warto go prowadzić?

Budżet domowy to określenie przychodów i wydatków na najbliższy miesiąc oraz utrzymywanie porządku finansowego. Tak jak w każdej dużej firmie samodzielnie w domu również możemy prowadzić budżet, znacznie ułatwiając sobie dysponowanie pieniędzmi. Aby utworzyć i prowadzić taki budżet wystarczy jedynie chwila uwagi. W dalszej części przedstawiamy — czym jest budżet domowy, jak możemy go stworzyć i dlaczego warto prowadzić taki budżet. Oprócz przydatnych informacji prezentujemy również cenne wskazówki, które sprawią, że zarządzanie naszym budżetem będzie jeszcze łatwiejsze.

Czym tak właściwie jest budżet domowy?

Budżet domowy to nic innego jak planowanie przychodów i wydatków oraz późniejsza realizacja tego planu. Dzięki takiemu posunięciu mamy zaplanowane wszystkie ważniejsze wydatki i nie musimy martwić się o to, czy starczy na nie pieniędzy. Budżet domowy możemy stworzyć w ciągu jednego popołudnia. Nie jest on wymagający i nie musimy posiadać specjalnych umiejętności. Możemy tworzyć go zarówno w tradycyjnej wersji papierowej lub elektronicznej, choć forma nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Budżet domowy tworzymy, zestawiając ze sobą przychody, jakie otrzymamy w następnym miesiącu oraz wydatki, jakie będziemy musieli ponieść. Planujemy również jaką sumę pieniędzy, możemy wydać na konkretne czynności np. wycieczki, żywność, opłaty itp. Prowadzenie budżetu domowego na rzecz wydawania pieniędzy bez planu daje bardzo wiele korzyści. Najczęściej budżet domowy prowadzi się w miesięcznych okresach. Jeśli nie wiemy do końca, jak powinien on wyglądać, możemy sprawdzić, jak tworzą go inni np. blogerzy lub youtuberzy, którzy chętnie dzielą się taką wiedzą.

Jak mamy go stworzyć?

Tworzenie budżetu domowego nie jest trudne i wymaga od nas jedynie chwili skupienia. Pierwszym elementem jest wybór okresu rozliczeniowego. Najczęściej ma on 30 dni i trwa od 1 go do końca każdego miesiąca. Możemy również ustalić inną datę np. w dniu, kiedy otrzymujemy pensje, czyli 10 go lub 20 go dnia miesiąca. Dobrą praktyką i pierwszym elementem jest zbieranie środków przez poprzedni miesiąc tak, aby na początku okresu rozliczeniowego mieć do dyspozycji całą sumę pieniędzy na kolejny miesiąc. W ten sposób siadając 1 go do tworzenia budżetu mamy ”w ręce” naszą pensje i inne środki, które otrzymaliśmy. W ten sposób wiemy dokładnie jaką sumą pieniędzy dysponujemy i możemy przystąpić do rozdysponowywania budżetu – gdy stworzymy budżet np. na maj 1 go, a nasza pensja 10 maja będzie niższa od zakładanej, będziemy mieli pewną zagwostkę. Tworzenie budżetu dysponując już pieniędzmi na cały następny miesiąc, możemy dokładnie go określić i oszczędzić sobie nieprzewidzianych sytuacji.

Drugim elementem jest tworzenie samego budżetu, czyli spisanie wydatków. Powinniśmy wpisać na listę wszystkie rzeczy w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych, które będziemy musieli opłacić w tym miesiącu. W Pierwszej kolejności powinniśmy wpisać na listę czynsz, opłaty czy wydatki na leczenie. W kolejnym kroku musimy wpisać, ile pieniędzy wydamy na żywność oraz wydatki bieżące takie jak środki czystości, paliwo do samochodu, bilety miesięczne. Jeśli wpiszemy wszystkie te wydatki, będziemy wiedzieli jaka suma nam pozostała na mniej istotne rzeczy. Dzięki temu podzieleniu wydatków będziemy z góry wiedzieli jakie sumy możemy wydawać na przyjemności w postaci kina, wycieczek itp. To również komfortowa sytuacja, gdyż będziemy mieli zabezpieczone środki na najbliższe ważne wydatki. Kiedy nadejdzie ich termin np. opłaty za czynsz, wyciągniemy jedynie daną sumę z portfela i zapłacimy ja bez obawy, że nie starczy nam na kolejne wydatki.

Niezwykle ważną kwestią jest przestrzeganie takiego budżetu domowego. Jeśli będziemy wydawać tylko zaplanowane sumy, nie będziemy musieli borykać się z brakiem środków. Jeśli brakuje nam notorycznie pieniędzy w danym elemencie, warto określić większe środki w budżecie na poziomie jego plantowania. W ten sposób w dalszym ciągu będziemy mogli przewidywalnie wydawać pieniądze.

Dlaczego warto?

Stworzenie i prowadzenie budżetu domowego ma bardzo wiele plusów. Pierwszym elementem, dla którego warto stworzyć taki budżet, jest efektywne wydawanie pieniędzy. Jeśli wiemy, ile środków musimy zabezpieczyć na najważniejsze wydatki w postaci czynszu czy sumy na żywność będziemy mogli komfortowo wydawać pozostałą część pieniędzy na przyjemności lub mniej ważne rzeczy. W ten sposób nie zaskoczy nas żadna sytuacja, a równocześnie będziemy mogli wybrać się na wycieczkę czy kupić sobie jakieś gadżety. Planowanie budżetu to również stabilność finansowa i przewidywalność. Daje ona bardzo duży komfort psychiczny, gdyż wiemy, że mamy zaplanowane i odłożenie środki na najważniejsze wydatki.

Co warto jeszcze uwzględnić w budżecie domowym?

Choć w podstawowej wersji budżet domowy składa się jedynie kilku elementów, warto uwzględnić w nim również inne elementy. Z pewnością będą to sumy do odłożenia “na przyszłość”. Możemy uwzględnić w nich zakup ubrań, opłaty OC i przeglądu auta czy przyszłoroczne wakacje. Jeśli regularnie z każdym miesiącem będziemy odkładać pieniądze na takie wydatki, w przyszłości nie będziemy nimi zaskoczeni. Nie będziemy też musieli gorączkowo poszukiwać pieniędzy na takie cele. Znacznie łatwiej jest miesięcznie odkładać małe kwoty niż w późniejszym czasie dużą część budżetu miesięcznego przeznaczyć np. na wakacje czy sezonowe wydatki. Nawet odkładanie po kilkadziesiąt złotych w ciągu każdego miesiąc będzie bardzo pomocne. W budżecie domowym możemy również uwzględnić inwestycje i oszczędności, a przede wszystkim ratę za kredyt gotówkowy. Jeśli posiadamy zarobki, z których możemy poczynić takie nadwyżki, warto odkładać je np. na konto bankowe, lokatę lub . Będą one doskonałym zabezpieczeniem na “czarną godzinę”. Dobrym posunięciem jest również uwzględnienie małych sum np. kilkunastu złotych na emeryturę. Wiele osób nie myśli o niej, ale możemy otworzyć np. fundusz emerytalny samodzielnie i odkładać na nim drobne sumy. W ciągu kilkudziesięciu lat do dyspozycji będzie na nim pokaźna kwota, która może uprościć nam życie w przyszłości.

Artykuł partnerski

Komentarze