Budżet firmy, czyli tabelki w Excelu dla każdego przedsiębiorcy

41318848 - global finance business financial marketing money concept

W zarządzaniu firmą jest wiele problemów. Jej właściciel powinien być gotowy każdego dnia na ich nową porcję. Na niektóre nie ma wpływu, jednak prowadzenie budżetu firmy stoi całkowicie po jego stronie.

Na co musisz być gotowy?

Nieuczciwa konkurencja, złodzieje, niezapłacone faktury, urząd skarbowy, problemów w firmie jest całe mnóstwo. Niektóre są specyficzne dla pewnych branż, jak np. napady z bronią na kantory, inne zaś nękają wszystkich – urzędnicze kontrole. Jako właściciel firmy nie mamy na nie niemal żadnego wpływu. Wszak nawet zwykły warzywniak może stać się celem ataku rabusia a kontrola z urzędu może przyjść nawet do najuczciwszego przedsiębiorcy. Na szczęście to, jak będziemy zarządzać naszą firmą leży całkowicie w naszych rękach.Budżet firmy – do zarządzania finansami

Budżet firmy to najważniejszy dokument, jaki opracowuje każdy przedsiębiorca. Bez niego prowadzenie firmy jest praktycznie niemożliwe. Budżet pozwala określić planowane wpływy i wydatki w ciągu konkretnego okresu czasu a następnie zestawić je z realnym obrotem. Dzięki jego opracowaniu mamy pełną kontrolę nad naszymi finansami. Budżet powinien być nastawiony na osiągnięcie konkretnych celów, np. celów sprzedażowych. Jednocześnie należy pamiętać, by budżet był jak najbardziej realny. Wpisywanie w niego dochodów, które są naszymi marzeniami wcale nie pomoże w prowadzeniu firmy. Z planowanego budżetu musi jasno wynikać, kiedy twoja firma osiągnie próg rentowności, czyli moment kiedy zyski zaczną przewyższać straty lub kiedy osiągniemy założone cele ekonomiczne.

Przykładowe wydatki i popełniane błędy

Niezależnie od tego, w jakiej branży działamy, musimy uwzględnić podobne wydatki. A tych jest naprawdę dużo. Oto skrócona lista najważniejszych kosztów prowadzenia firmy:

  • pensje pracowników,
  • wydatki na utrzymanie biura (rachunki za media, czynsz, itp.),koszty usług księgowych,
  • koszty zakupu towaru (w przypadku sklepu),
  • koszty prawne,
  • spłata kredytu,

A to tylko niektóre z wydatków, jakie ponosi każdy przedsiębiorca. Do tego dochodzą również wydatki specyficzne dla każdej branży. Widać wyraźnie, że bez zaplanowania budżetu firmy niemożliwym jest kontrola wszystkich kosztów. Należy pamiętać również o unikaniu błędów. W trakcie planowania budżetu można zapomnieć o ważnych kwestiach, których brak wyjdzie w późniejszej fazie działalności i prędzej czy później pojawi się tzw dziura budżetowa. Dlatego przy ustalaniu budżetu firmy należy zachować maksimum koncentracji.

Przedsiębiorcy często opracowują budżet opierając się na nieaktualnych lub nieprawdziwych danych. Niektórzy zbyt optymistycznie szacują zyski ze swojej działalności oraz koszty, jakie trzeba ponieść. Niektórzy w ogóle nie planują w efekcie czego nigdy nie osiągają zamierzonych rezultatów i nieustannie brakuje im czasu dla rodziny oraz na własne rozrywki.

Podsumowując

Jeśli marzysz o tym aby Twoja firma osiągała zamierzone wcześniej cele ekonomiczne. Jeśli chcesz aby działalność była w pełni przewidywalna i abyś Ty sam decydował o tym, czy chcesz mieć więcej zysków czy mniej, musisz prowadzić budżet dla swojej firmy. A jeśli chcesz żeby to wszystko spełniło się w trybie ekspresowym, postaw na edukację. Odwiedź szkolenie Budżet firmy ustalanie cen sprzedaży. Poprawna wycena usług i produktów na stronie adamgrzesik.pl

Artykuł partnerski

Komentarze