Ceny ubezpieczenia OC spadają. Ile płacą kierowcy w Białymstoku i na Podlasiu?

W 2018 r. średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 741 zł i była tym samym o 5 proc. niższa niż w roku poprzednim. Najmniej za polisę płacili kierowcy z Rzeszowa i Opola, najwięcej z Wrocławia. Największe obniżki dotyczyły natomiast mieszkańców Szczecina.

Średnie składki obowiązkowego ubezpieczenia zaczęły spadać w ostatnim kwartale 2017 r. Jednak dopiero 2018 r. przyniósł długo wyczekiwaną stabilizację cen. Właściciele aut płacili średnio o 5 proc. mniej niż przed rokiem. Kierowcy, z których miast i regionów mogli liczyć na najniższe ceny obowiązkowej polisy? Raport podsumowujący 2018 r. na rynku OC, przygotował zespół porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Od I do III kwartału 2017 roku ceny OC rosły, choć ich wzrost nie był już tak dynamiczny, jak w 2016 roku. W ostatnim kwartale 2017 średnie ceny ubezpieczeń zaczęły spadać (5,4 proc. w stosunku do kwartału poprzedniego).

Ceny OC zaczęły spadać w IV kwartale 2017 r. i taki stan rzeczy utrzymał się również na początku roku 2018. Biorąc pod uwagę cały 2018 rok można stwierdzić, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia ustabilizowały się – mówi Tomasz Masajło, prezes porównywarki rankomat.pl.

Najniższe składki w 2018 r. płacili kierowcy z województw: podkarpackiego (608 zł), opolskiego (634 zł) i świętokrzyskiego (646 zł). Najwięcej za obowiązkową polisę musieli zapłacić mieszkańcy Pomorza (843 zł), Dolnego Śląska (823 zł) i Mazowsza (812 zł).

We wszystkich województwach ceny OC były niższe niż w 2017 r. Największe obniżki dotyczyły kierowców z województw: lubuskiego (7,1 proc.) i dolnośląskiego (7 proc.). W pozostałych regionach Polski obniżki wyniosły od 1,9 proc. do 6,5 proc.

Kolejny już rok najwięcej za polisę OC musieli zapłacić właściciele aut zarejestrowanych we Wrocławiu (1020 zł). Niewiele mniej płacili mieszkańcy Gdańska (965 zł) i Warszawy (917 zł). Najniższe składki ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa (656 zł), Opola (700 zł) i Kielc (712 zł). Na największe obniżki w porównaniu do roku poprzedniego mogli liczyć kierowcy ze Szczecina (-8,8 proc.). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -7,6 proc. (Kraków) do -0,3 proc. (Lublin).

Na cenę OC w dużej mierze wpływa miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Składka z reguły jest wyższa dla mieszkańców miast, na terenie których często dochodzi do kolizji i wypadków. Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na natężenie ruchu w danym regionie, gęstość zaludnienia, a nawet ukształtowanie terenu – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży znanej porównywarki.

Red. PP / mat. pras., źródło i graf. rankomat.pl, fot. pafoto.pl

Komentarze