Chcesz mieć dobrą pracę? Politechnika Białostocka ma dla Ciebie odpowiednie studia

Programista to zawód przyszłości i to w dodatku jeden z najbardziej pożądanych. Wychodząc naprzeciw globalnym trendom Politechnika Białostocka wraz z lokalnym liderem rynku IT, firmą SoftwareHut, rozpoczyna drugą edycję studiów podyplomowych JavaScript Developer.

Studia te w ubiegłorocznym wydaniu cieszyły się ogromną popularnością nie tylko w Białymstoku. Do stolicy województwa na ten kierunek przyjeżdżali studenci z całej Polski.

Już kilka lat temu dane pochodzące z Komisji Europejskiej mówiły, że w Polsce brakowało ok. 50 tys. programistów, a w całej Europie ponad 600 tys. Według szacunków deficyt pracowników w branży IT Polska przełamie dopiero ok. 2030 roku, choć rozwój sieci 5G i Internetu Rzeczy może to zmienić. Według ekspertów HackerRank nauka języka JavaScript to najlepszy wybór, jeżeli chodzi o język programowania.

Naprzeciw potrzebom

JavaScript Developer to zawód, który jest obecnie jednym z bardziej poszukiwanych nie tylko w Polsce. Tego typu specjaliści są rozchwytywani przez pracodawców.

Zdecydowana większość aplikacji webowych tworzona jest w dużej części właśnie w tym języku, niezależnie czy używamy także ASP.NET, Pythona, czy Javy. Co ciekawe, jest on niezwykle popularny wśród programistów nieposiadających wykształcenia informatycznego. Dane HackerRank wskazują, że lepiej znają go nawet psychologowie niż matematycy.

Między innymi dlatego Politechnika Białostocka, wspólnie z firmą SoftwareHut, zdecydowała się na uruchomienie studiów podyplomowych kształcących właśnie w tym kierunku. Uruchomione studia podyplomowe skierowane są w głównej mierze do osób, które nie miały styczności z programowaniem.

– Aby zacząć przygodę z programowaniem nie trzeba być informatykiem z wykształcenia – tłumaczy dr inż. Paweł Tadejko z Politechniki Białostockiej, kierownik studiów podyplomowych. – Jest wiele zadań programistycznych, gdzie liczy się umiejętność logicznego myślenia, niż np. znajomość algorytmów równoległych, teorii obwodów czy sieci neuronowych. Jak się okazało po pierwszej edycji, nasz kurs to ewenement na skalę całej Polski. Wartość zajęć z praktykami pracującymi na co dzień w tym języku jest niespotykana nigdzie indziej. Ponad 250 godzin wykładów i ćwiczeń praktycznych – w tym około 200 godzin samego JavaScript, to solidna podstawa wiedzy i praktyki. Jak pokazały doświadczenia z ubiegłego roku, absolwenci niemal od razu po kursie znajdują zatrudnienie. Zajęcia w tym roku także będą prowadzone przez samych praktyków: pięciu wykładowców z SoftwareHut, jednego z Dynamic Solutions i jednego z 314 Apps.

Studia z praktyką

Tegoroczny program studiów uległ modyfikacji z uwagi na rozwój technologii. Takie podejście zapewnia absolwentom możliwość przystąpienia do pracy bez zbędnego wdrożenia. Praktyczne nastawienie realizowane jest także poprzez zajęcia z doświadczonymi programistami. W inicjatywę zaangażowali się pracownicy jednego z białostockich liderów IT, spółki SoftwareHut należącej do technologicznej Grupy Kapitałowej TenderHut. Pięcioro z nich będzie prowadzić zajęcia na tym kierunku studiów.

– Nasi pracownicy z niecierpliwością czekali na ponowne uruchomienie kursu. Lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniami. Współtworząc program studiów mamy poczucie, że wspólnie pracujemy na rzecz naszego regionu kształcąc najbardziej poszukiwanych specjalistów – tłumaczy Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Zapisy już trwają

Szczegółowe informacje na temat programu studiów można znaleźć pod linkiem: http://podyplomowe.wi.pb.edu.pl/javascript/
Studia trwają 2 semestry. Zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele, średnio co 2 tygodnie. Zaplanowanych jest 10 terminów w semestrze zimowym i 10 terminów w semestrze letnim. Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne z przepisami określonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Istnieje także możliwość uczestnictwa w zajęciach na zasadach udziału w szkoleniu.

Red. PP 
Źródło i foto: Politechnika Białostocka

Komentarze