Chcesz pomocy z tarczy? Teraz są nowe zasady składania wniosków

Wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a także o dodatek solidarnościowy – można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Takie zmiany wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0.

Tarcza antykryzysowa 4.0. wprowadziła m.in. zmiany w sposobie składania wniosków w ramach pakietu, który ma zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa. Wśród nich jest świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (uwaga – wnioski tylko do 30 czerwca), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Od środy, czyli 24 czerwca 2020 r., wnioski te można przekazać tylko online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Także wniosek o dodatek solidarnościowy można składać wyłącznie za pośrednictwem PUE – informują urzędnicy. – W związku z tą zmianą usunięte zostały z placówek ZUS skrzynki na dokumenty dla przedsiębiorców oznaczone napisem „Tarcza Antykryzysowa”.

Na stronie internetowej Zakładu jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób krok po kroku można założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil w placówce ZUS. W zakładaniu własnego konta na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu.

Złożenie wniosku drogą internetową pozwala uniknąć wiele błędów. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku – wyjaśnia Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS.

Coraz więcej osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych. Obecnie profil ma już ponad 4,2 mln klientów. Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze