Chodzi o rozwój Polski Wschodniej i tutejszych przedsiębiorstw

dav

VI Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 25-26 września 2019 r. W debatach, dyskusjach, spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących weźmie udział ponad 1500 uczestników, 200 prelegentów oraz 700 uczniów i studentów. W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano konkursy na najlepsze inwestycje komunalne, standardy zarządzania i pomysły na biznes oraz inspirujące spotkania dla młodzieży. O tym poinformowali dziennikarzy, po swoim posiedzeniu, przedstawiciele Rady Programowej VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Nasza redakcja była obecna na tej konferencji.

Polska Wschodnia bardzo się zmienia. Działania rządu, nakierowane na wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju, w istotny sposób stawiają na rozwój regionów wschodnich, dając im nowe możliwości i szanse. Dlatego teraz tak istotna jest dyskusja o tym, jak ma przebiegać proces rozwoju Polski Wschodniej. My w tę ważną debatę chcemy włączyć różne środowiska: przede wszystkim przedsiębiorców, których nigdy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym nie brakuje, środowisko naukowe, a także kluczowe dla tej dyskusji samorządy – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP.

Tegorocznemu, VI Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku, towarzyszy ponownie hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”.

Kongres organizujemy z myślą o rozwoju Polski Wschodniej i tutejszych przedsiębiorstw. Mamy nadzieję, że zaplanowane na tę edycję kongresu tematy pozytywnie zaskoczą wszystkich jej uczestników – podkreśla Wojciech Kuśpik.

Agenda wydarzenia obejmuje przekrojowe i aktualne spektrum tematów – od relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, poprzez zagadnienia współpracy międzynarodowej, wspólnych europejskich inwestycji, aż po przemiany związane z cyfryzacją. Dyskutowane będą nowe czynniki kształtujące sytuację gospodarczą Polski i Europy, rozwojowe ambicje, bodźce wzrostu, szanse i wyzwania, ale także problemy i bariery do pokonania.

WKG otwiera możliwości także dla przedsiębiorców. Mogą nie tylko wysłuchać uczestników wydarzenia, w tym przedstawicieli rządu, ale i sami wziąć udział w dyskusjach i wymianie opinii, w tym podczas mniej formalnych spotkań, np. w kuluarach – tłumaczy Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej spółki Malow. – Izba Przemysłowo-Handlowa organizuje cykliczne spotkania przedstawicieli innych izb i dyplomatów. Obecność w tym roku potwierdziło już 50 przedstawicieli, co daje szansę na promocję Polski Wschodniej.

Program dwudniowego kongresu dopełniają takie zagadnienia, jak: odnawialna energia i „zielony przemysł”, nowy kształt funduszy unijnych, sytuacja na rynku pracy, miejsce Polski Wschodniej w globalnych łańcuchach logistycznych. Nie zabraknie tematów ważnych dla wschodniego makroregionu Polski – problematyki rynku rolno-spożywczego, usług medycznych oraz sukcesji w firmach rodzinnych.

Zadbamy o aktualną, interesującą agendę, ciekawy scenariusz i niezawodną realizację. Ale to kompetentne grono zaangażowanych w projekt uczestników: liderów życia gospodarczego, przedstawicieli biznesu, naukowców, jest rękojmią wysokiej jakości wydarzenia. Każdego roku ponad tysiąc gości z kręgu biznesu, polityki, samorządów i świata nauki, ważni i perspektywiczni partnerzy polskiej gospodarki, zaświadczają swoją obecnością w Białymstoku, że mamy do czynienia z najciekawszym tego typu wydarzeniem w Polsce Wschodniej – dodaje Wojciech Kuśpik.

Wśród inicjatyw towarzyszących znajdą się kolejne edycje konkursów: TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej, TOP Pracodawcy Polski Wschodniej oraz na najbardziej innowacyjne start-upy. Celem konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej jest wsparcie zarówno projektów i usług zmieniających świat globalnie, jak i tych mniejszych, nowatorskich, wpisujących się w potrzeby lokalnego rynku. Do finału dostanie się 10 wyselekcjonowanych start-upów, które zyskają wsparcie w drodze do rozwoju własnego biznesu. Projekty oceniane będą zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. We wszystkich konkursach mogą wystartować podmioty i projekty z jednego z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego

Polska Wschodnia stoi przed odpowiedzią na pytanie: jak być regionem atrakcyjnym dla młodych osób? Stąd rozwijana od pięciu lat inicjatywa Grupy PTWP i Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego pod nazwą EEC Liderzy Przyszłości. Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jego głównym celem jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez organizację inspirujących spotkań młodzieży z praktykami biznesu oraz artystami. Zaproszeni na VI Wschodni Kongres Gospodarczy goście opowiedzą, w jaki sposób połączenie pasji i determinacji przerodzić można we własną, odnoszącą sukcesy działalność. Rokrocznie w wydarzeniu bierze udział ok. 700 uczniów.

Wschodni Kongres Gospodarczy przez pięć lat stał się najważniejszym forum otwartej i wieloaspektowej dyskusji o perspektywach rozwoju Polski Wschodniej. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP.

Piotr Walczak

Komentarze