Co daje ubezpieczenie domu?

Posiadanie domu i mieszkania wiąże się z koniecznością zadbania o należytą ochronę na wypadek zaistnienia nieszczęśliwych zdarzeń. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co daje ubezpieczenie nieruchomości i jak dokładnie działa.

O co chodzi dokładnie w ubezpieczeniu nieruchomości?

Polisa na dom lub mieszkanie zakłada objęcie ochroną nieruchomość oraz pomieszczenia przynależne takie jak: garaż, piwnica, budynki gospodarcze, zabudowania małej architektury oraz wszelkie inne budowle na posesji oraz poza nią. Ważne jednak jest to, by wszystkie te elementy były na stałe przytwierdzone do posesji. Sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie nieruchomości w kontekście paneli fotowoltaicznych: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-ile-kosztuje/413.html.

Czy każdy musi wykupić ubezpieczenie nieruchomości?

Nie, ponieważ co do zasady tego typu polisa jest całkowicie dobrowolna. Istnieją jednak dwa przypadki, które mogą wymagać zakupu ubezpieczenia. Pierwszym jest zakup nieruchomości na kredyt. Banki chcąc zabezpieczyć swoje interesy, wymagają zakupu polisy na okres co najmniej kilku lat. Drugi przypadek to gospodarstwo rolne oraz budynki przynależne. Obowiązek jednak powstaje tylko w przypadku, gdy gospodarstwo zajmuje powierzchnię większą niż 1 hektar.

Przed czym właściwie chroni ubezpieczenie nieruchomości?

Podstawowa umowa zagwarantuje Ci wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia murów (ścian, dachu i fundamentów) oraz elementów stałych. Ryzyka, które znajdziesz w podstawowej umowie to przede wszystkim:

Musisz wiedzieć, że polisa może również zostać rozszerzona o dodatkowe ryzyka. Najczęściej klienci chcą objąć ochroną wyposażenie domu lub mieszkania oraz zwierzęta. Towarzystwa są elastyczne i niemal zawsze istnieje możliwość zmiany gwarantowanego zakresu ochrony. Nie bój się spytać, ponieważ możesz uzyskać o wiele lepsze warunki.

Ile będzie trwać Twoja umowa?

Zazwyczaj umowa ubezpieczeniowa jest podpisywana na okres 12 miesięcy i przedłużana po upłynięciu tego czasu. Możliwe jednak jest również podpisanie umowy od razu na 2 lub 3 lata. Wszystko zależy od tego, jak zapatruje się na to firma, z którą chcesz podjąć współpracę. Pamiętaj też, że w przypadku, gdy znajdziesz lepszą ofertą, możesz złożyć wypowiedzenie i w ten sposób uniemożliwić polisie automatyczne przedłużenie.

Czytaj OWU

W każdej umowie ubezpieczeniowej znajdziesz zapis o wyłączeniach od odpowiedzialności. Chodzi o sytuacje, które uprawniają towarzystwo do odmówienia Ci pomocy i odstąpienia od wypłaty odszkodowania. W kontekście polisy na dom chodzi przede wszystkim o zawalenie się samowoli budowlanej, długotrwałe działanie wilgoci oraz celowe doprowadzenie do wybuchu. Zanim więc podpiszesz umowę, zapoznaj się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Znajdziesz w nich szczegółowy zakres ochrony, jaką uzyskasz, wykupując daną polisę.

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt, który jest bardzo przydatny, szczególnie gdy jesteś właścicielem domu. Polisa pomoże Ci poradzić sobie z kosztami, wynikającymi z zaistnienia typowych sytuacji. Nie będziesz więc musiał wszystkiego pokrywać z własnego portfela. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i nagłe zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia.

Artykuł partnerski

Komentarze