Co pozwoli odnaleźć się naszym dzieciom w świecie przyszłości? Umiejętności przyszłości

Rozwój technologii, ogrom informacji, zmiany w sposobach komunikacji i social media przyspieszają tempo naszego życia w sposób wcześniej niespotykany. Jak będzie wyglądał świat za 10-15 lat? Nie sposób tego przewidzieć. Czy można więc przygotować nasze dzieci na to, co przyniesie przyszłość? Można – udowadnia Sylwia Świsłowska.

Dzieci zasługują na to co najlepsze – tak brzmi motto Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego w Białymstoku. Jej założycielka, Sylwia Świsłowska, uważa, że aby dobrze wykształcić dziecko, nie wystarczy wysłać go do dobrych szkół z renomowanym uniwersytetem na czele, ale zastanowić się, czy rozwinie ono w sobie najbardziej poszukiwane kompetencje. Kompetencje miękkie.

Bo, jak pokazuje rzeczywistość, komunikacja, pewność siebie, wystąpienia publiczne czy umiejętność pracy w grupie są znacznie ważniejsze niż sama wiedza.

– Sama uczestniczyłam w wielu szkoleniach czy warsztatach chcąc rozwijać się jako przedsiębiorca, mama, ale przede wszystkim jako człowiek – mówi Sylwia Świsłowska. – Zauważyłam, jak dużo dają mi takie szkolenia w kwestii moich relacjach z ludźmi, zarówno tych osobistych jak i biznesowych. Wiem też, że praca nad samym sobą wymaga czasu, ale na efekty warto czekać. Ile jest wart większy spokój wewnętrzny, większa pewność siebie czy większa łatwość radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami? Tutaj każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie sam.

Obecnie Sylwia Świsłowska, w wieku niespełna 32 lat, zarządza firmą mającą niemal 40 pracowników, a na prowadzone przez nią zajęcia uczęszcza 10 tys. dzieci na terenie 5 województw. Właścicielka PAARO wraz z instruktorami stworzyła autorski program zajęć dla dzieci, który cieszy się ogromną popularnością. Dzieci doskonale odnajdują się na zajęciach, łączących zabawę z rozwojem, zorganizowanych w przystępnej formie, skupiających się wokół tańca, z którego Sylwia się wywodzi (ma na koncie tytuły mistrzyni Polski).

 

 

Na jakie umiejętności stawia PAARO? Na przykład na takie, które mają pomóc dzieciom w poprawie poziomu koncentracji i opanowaniu stresu, jaki wywołuje coraz szybsze tempo życia.

– Ten problem widzą także nasi nauczyciele, a słowo koncentracja jest przywoływane niemal w każdej rozmowie – mówi Sylwia Świsłowska. – Dlatego wykorzystując nasze doświadczenie i najlepsze praktyki wyniesione ze szkoleń w połączeniu z obserwacjami nauczycieli zdecydowaliśmy wprowadzić także u nas, w województwie podlaskim, zajęcia mające na celu pracę nad Mindfulness, czyli uważnością u dzieci i młodzieży.

Czy warto wysłać swoje dziecko na takie zajęcia?

– Nieważne czego dziecko będzie chciało się uczyć czy angielskiego, historii, czy konstruować skomplikowane maszyny, koncentracja i skupienie to coś, od czego zaczyna się wszystko. To tzw. punkt wyjścia, taki punkt zero – przekonuje Sylwia Świsłowska.

Nauczyciele z kolei podkreślają, że dzieci są zdolne i chcą się uczyć. Problem to zbyt dużo bodźców, a dla rodziców… zbyt duży wybór zajęć dodatkowych i niejednokrotnie zbyt duża presja oraz oczekiwania wobec dziecka. Wyciszenie i spokój to zawsze dobry pomysł – mówią zgodnie.

Autorskie programy realizowane przez Polską Akademię Aktywności i Rozwoju Osobistego to Wingee – Rozwiń Skrzydła oraz Program Mindfulness – Super Rockets.

 

Red. PP, fot. PAARO

 

Komentarze