Czas na przeprowadzkę. Jak zorganizować to z głową?

Closeup of a young couple using bubble wrap to pack their stuff in boxes before moving out

Zmiana miejsca zamieszkania to duże przedsięwzięcie, które wymaga świetnej organizacji oraz przemyślanego działania. Dzięki temu wszystko będzie przebiegać sprawnie, a my unikniemy chaosu. Choć ułożenie spraw w taki sposób, by nie powstało zamieszanie, nie jest łatwe, to jednak możliwe. Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować się i sporządzić ułatwiającą zadanie listę „to do”.

Lista rzeczy do zrobienia powinna zostać przygotowana na kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką. Układamy na niej w porządku chronologicznym wszystkie niezbędne do wykonania czynności. Porządkowanie starego mieszkania, dopełnienie formalności urzędowych, powiadomienie dostawców mediów, znajomych oraz wydawców prenumerowanych pism o zmianie adresu, no i oczywiście pakowanie mebli, sprzętów i rzeczy osobistych. Każda czynność powinna zostać osadzona we właściwych dla siebie ramach czasowych.

Kilka miesięcy wcześniej

Jeśli masz możliwość przewiezienia niektórych, rzadko używanych przedmiotów do miejsca docelowego wcześniej, wygodnym rozwiązaniem będzie zrobić to nawet na kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką. Nieużywana akurat sezonowa odzież, stare, rodzinne pamiątki, czy książki, których aktualnie nie czytasz. Jeśli nie potrzebujesz ich w starym lokum, spakuj wszystkie i przewieź do nowego mieszkania.

Pakując, najwygodniej będzie wykorzystać duże kartonowe pudła lub całe zestawy przeprowadzkowe. Praktyczne porady odnośnie pakowania, znajdziemy również na stronie http://homeideas.pl/. Znajdą się w nich wszystkie niezbędne podczas przeprowadzki akcesoria, w tym: zestaw kartonów, folia bąbelkowa do zabezpieczania przedmiotów, taśma pakowa, papier oraz marker, którym będziesz mógł opisać każde pudło. Nawet jeśli nie ma możliwości wcześniejszego przewiezienia niektórych rzeczy, warto rozpocząć pakowanie z wyprzedzeniem. Oszczędzi to pracy na ostatnią chwilę i zbędnego chaosu.

Kilka miesięcy wcześniej warto też rozpocząć porządkowanie rzeczy osobistych w starym mieszkaniu. Przedmioty, których już w ogóle nie używamy, można oddać potrzebującym lub jeśli nie nadają się do użytku, wyrzucić.

Dwa tygodnie wcześniej

Kiedy czas przeprowadzki zbliża się wielkimi krokami, należy dograć takie sprawy, jak zamówienie transportu na czas przeprowadzki, urlop w pracy oraz zorganizowanie opieki nad małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Szczególną uwagą powinni wykazać się właściciele kotów, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Po zmianie miejsca zamieszkania warto przetrzymać zwierzaka przez jakiś czas w domu, aż ten przyzwyczai się do nowego miejsca.

Jest to też czas pakowania pozostałych przedmiotów. Na ostatni dzień przed przeprowadzką pozostawmy do zapakowania tylko najbardziej niezbędne przedmioty. Wszystko inne powinno zostać zapakowane i opisane już wcześniej. Nanosząc opisy na kartonowe pudła, warto zrobić to w sposób, który ułatwi organizację i rozpakowywanie w miejscu docelowym. Jeśli napiszemy na nich tylko „szkło”, może to być mało efektywne. Lepiej opisać „szkło, kuchnia” lub „książki, pokój dziecięcy”. W ten sposób wnosząc rzeczy do nowego mieszkania, możemy od razu umieścić je w pomieszczeniach docelowych.

Na zakończenie

Kiedy już znajdziemy się w nowym mieszkaniu i zaczniemy cieszyć się, że wszystko przebiegło szybko i sprawnie, nie zapomnijmy o dopełnieniu formalności urzędowych. Konieczna jest wymiana niektórych dokumentów, w tym dowodu osobistego (jeśli dokonaliśmy zmiany meldunku) oraz powiadomienie niektórych urzędów i instytucji. Kiedy już to zrobimy, bez przeszkód będziemy mogli cieszyć się nowym lokum.

Sporządzenie listy rzeczy „to do” znacznie ułatwia przeprowadzkę i usprawnia jej przebieg. Działając według niej, śmiało można powiedzieć, że przeprowadzka wcale nie jest rzeczą tak straszną, na jaką z reguły wygląda.

Artykuł partnerski

Komentarze