Czy niezawodny samochód w ogóle istnieje?

Samochód osobowy to tak skomplikowana konstrukcja, że pytanie sformułowane w ten sposób z góry skazane jest na porażkę. Setki podzespołów, tysiące ruchomych elementów – trzeba prawdziwego cudu, aby żadna z tych rzeczy prędzej czy później nie uległa awarii czy usterce. Na domiar złego, producenci wciąż prą naprzód, dokładając coraz to nowsze czujniki, systemy bezpieczeństwa czy komfortowe wyposażenie.

Jest to oczywiście działanie logiczne – ludzie bardzo chętnie wybierają pojazdy nowoczesne, komfortowe i bezpieczne. Bez tego rozwój nie miałby sensu, będąc jedynie staniem w miejscu. Granica pomiędzy zbędnym gadżeciarstwem, a przemyślanym udoskonalaniem jest mimo wszystko bardzo delikatna. Popuśćmy jednak nieco wodze fantazji. Zastanówmy się głębiej, zerkając czasem przy tym do raportów niezawodności, oraz do tak zwanych ,,miejskich legend”. Być może gdzieś pośród nich kryje się gdzieś mityczny i pożądany niezawodny samochód?

Samochody współczesne – Jaki jest najbardziej niezawodny?

Nie zagłębiając się bez potrzeby w szczegółowe raporty i konkretne ramy czasowe, uogólnijmy nieco ten aspekt, wybierając marki powtarzające się najczęściej w różnych zestawieniach. Bez większego trudu wytypujemy trzech producentów: Audi, Toyotę i Hondę. Pozostali zazwyczaj mają jednostkowe wzloty, generalnie jednak trzymają poziom, umownie nazwijmy go, średni.

Co więc można powiedzieć o pierwszej marce, Audi? Niewątpliwie są to auta wykonane solidnie, chociaż wśród właścicieli występują liczne uwagi dotyczące żywotności zawieszenia (model A4). Także drobne rzeczy, jak awarie elektrycznego hamulca ręcznego w Audi A6 C6, nie napawają optymizmem – nie są to auta jednoznacznie ,,niezawodne”.

Taki model wśród gamy marki spod znaku czterech pierścieni nie istnieje. Toyota? Model Yaris, generalnie bardzo chwalony, traci sporo na braku dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego. Jest to właściwie samochód najbliższy definicji absolutnie niezawodnego, jeśli odrzucimy korozję jako czynnik ,,zawodności”. Podobnie sprawa ma się z Hondą. Model Civic również zbiera pochwały, krytykowany jest zaś głównie za problemy z korozją – murowany kandydat numer 2. Mimo tego należy wspomnieć, iż warunkiem braku problemów dla obydwu tych konstrukcji jest poprawna i sumienna eksploatacja. Do tego wrócimy na końcu tego zestawienia. Zanim jednak przejdziemy do rozdania nagród, czas na…

Miejskie legendy

Mercedes W123, W124 – bez nich to zestawienie nie miałoby żadnego sensu. Są to prawdziwe legendy niezawodności. O opiniach ich kierowców można by było napisać niejedną książkę. Lecz poczekajmy chwilę – co z autami, które swoje życie skończyły na złomowisku? Które zamarły na poboczu, nie odpalając nigdy więcej? Wytłumaczenie jest następujące: gros tych modeli przejeździło aż tyle, ponieważ były bardzo zadbane. Auta taksówkarzy zapewniały im wynagrodzenie, ci więc odwdzięczali im się prawidłowym i sumiennym serwisem.

To jest właśnie klucz do sukcesu, do którego powrócimy na sam koniec. Istnieje wiele egzemplarzy Mercedesów W123 i W124 do cna wyniszczonych awariami, ponieważ właściciele nie inwestowali w ich utrzymanie żadnych pieniędzy, licząc na samospełnienie się legendy dotyczącej ich niezawodności i bezobsługowej eksploatacji. To był gwóźdź do trumny, a jednocześnie dowód, że i dla tych niezwykle udanych konstrukcyjnie samochodów przyszedł czas ,,awarii ostatecznej”, nie pozwalając na uznanie ich niezawodnymi. Udowadnia to tylko jedno…

Prawda jest taka – serwis się opłaca!

Prawidłowy i sumiennie wykonywany serwis to gwarancja jedynie zwiększenia niezawodności samochodu. Tak było od lat, tak jest i dziś. Zarówno popularne Mercedesy ,,Beczki”, jak i nowoczesne Toyoty Yaris, wymagają dbania i regularnego serwisowania. Inaczej zepsuć może się cokolwiek, kiedykolwiek.

Nie jest to jednocześnie obietnica jazdy jednym pojazdem w nieskończoność. Jeżeli nie silnik, w końcu ostatecznie podda się inny element. Nikt nigdy jeszcze nie przejechał miliona kilometrów od momentu samego wyjazdu z fabryki bez żadnej wymiany eksploatacyjnej, czy drobnej usterki. Nie inwestując natomiast w serwis samochodu, problemy tylko zwiększą swoją częstotliwość.
www.autoczescionline24.pl

Artykuł partnerski

Komentarze