Czy podkład do cery trądzikowej może sprawdzić się u każdego?

Zaskórniki, wypryski i przebarwienia będące wynikiem trądziku sprawiają, że osoby z cerą trądzikową mogą nie czuć się z nimi komfortowo. Zmiany skórne wywołane tą chorobą są w stanie sprawić, że nasza pewność siebie, jak i samoakceptacja może ulec zachwianiu. Dlatego też osoby, które zmagają się z tą dermatozą, oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry szukają sposobów, aby skutecznie zakamuflować widoczne niedoskonałości. Jednym ze sposobów jest podkład do cery trądzikowej. Sprawdź, jak działa i czy jego stosowanie sprawdzi się u każdego.

Zaskórniki – najczęstszy objaw trądziku

Trądzik jest chorobą, która w obecnych czasach dotyczy zarówno nastolatków, jak i dorosłych osób. Jego przyczyną jest nadmierna produkcja sebum, a także niewłaściwe rogowacenie naskórka. Wpływ na powstawanie zmian trądzikowych mają również zaburzenia hormonalne, stres i niewłaściwa dieta. Jednym z pierwszych objawów tej choroby są zaskórniki, nazywane inaczej wykwitami pierwotnymi.

Zaskórniki powstają poprzez zablokowanie ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. Możemy podzielić je na:

 • zaskórniki otwarte – znane też jako wągry. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego ciemnego zabarwienia, które powstaje na skutek utleniania się keratyny i nagromadzenia melaniny. W ich środkowej części znajduje się niewielki otwór, przez który na zewnątrz wydobywa się masa łojowo-rogowa;
 • zaskórniki zamknięte – są to bardzo drobne i zwykle wyczuwalne dopiero pod dotykiem palców niewielkie kropki. Ujścia ich gruczołów łojowych są niewidoczne.

Choć zaskórniki bardzo często wyglądają niepozornie, w bardzo łatwy sposób mogą ulec nadkażeniom bakteryjnym (szczególnie zaskórniki otwarte), czego efektem są zmiany o charakterze zapalnym. To właśnie wtedy wiele osób postanawia je zakamuflować, wybierając do tego celu podkład do cery trądzikowej.

Dobry podkład do cery trądzikowej – jak go znaleźć?

Dobry podkład do cery trądzikowej powinien cechować się szczególnymi właściwościami. Jego wybór jest bardzo istotny, ponieważ źle dobrany produkt może sprawić, że niedoskonałości nie tylko staną się bardziej widoczne, ale również zaczną pojawiać się na naszej skórze z większym nasileniem. Podkład do cery trądzikowej powinien łączyć w sobie zarówno cechy dobrego podkładu kryjącego, jak i posiadać składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Z tego względu nie będzie on odpowiedni dla cery normalnej bądź suchej, ponieważ w ich przypadku może nadmiernie przesuszyć skórę.

Podkład do cery trądzikowej – właściwości

Do właściwości dobrego podkładu do cery trądzikowej możemy zaliczyć:

 • bardzo dobre krycie bez konieczności aplikacji wielu warstw i tworzenia efektu maski;
 • właściwości niekomedogenne;
 • działanie matujące;
 • beztłuszczową formułę;
 • trwałość – podkład powinien dobrze utrzymywać się na skórze i nie ścierać się w ciągu dnia;
 • łatwą aplikację (podkład nie powinien podkreślać niedoskonałości czy załamań skóry);
 • zapewnienie skórze trądzikowej odpowiedniego nawilżenia (podkład nie powinien przesuszać ani ściągać skóry).

Skóra trądzikowa to często skóra wrażliwa. Dlatego też podkład, po który sięgniemy, nie powinien zawierać substancji, które mogą wywoływać podrażnienie (np. alkoholu etylowego). Oprócz tego dobrze, aby posiadał odpowiednio wysoki filtr SPF – promienie słoneczne także mogą nasilać zmiany trądzikowe.

Aplikacja podkładu do cery trądzikowej

W jaki sposób prawidłowo aplikować podkład do cery trądzikowej? Warto pamiętać o kilku zasadach:

 • przed aplikacją użyj żelu do mycia twarzy, aby pozbyć się z niej nadmiaru sebum;
 • nałóż tonik, który przywróci Twojej skórze odpowiednie pH;
 • przed aplikacją podkładu nałóż lekki krem do cery trądzikowej;
 • kiedy krem się wchłonie, rozprowadź niewielką ilość podkładu na skórze. Do tego celu możesz użyć specjalnej gąbeczki, pędzla lub swoich dłoni;
 • jeśli zależy Ci na mocniejszym kryciu, nałóż dodatkową warstwę produktu;
 • w bardziej newralgicznych miejscach możesz użyć korektora;
 • kiedy podkład się wchłonie, delikatnie przypudruj twarz.

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz mieć pewność, że podkład pozostanie na Twojej skórze przez wiele godzin.

(Artykuł partnerski)

Komentarze