Czy to w Białymstoku powstała niesamowita maszyna? Rozstrzygnięcie na politechnice

Już w czwartek, 21 marca 2019 r., poznamy najlepszą „niesamowitą maszynę”, zbudowaną przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Wtedy to na Politechnice Białostockiej odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna” (początek o godzinie 11.00). To nietypowa rywalizacja, której zwycięzcy otrzymują nagrody finansowe oraz indeksy na wybrane kierunki studiów na PB.

Zadaniem uczestników konkursu było skonstruowanie urządzenia na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Punktowana jest kreatywność, umiejętność pracy w zespole, a także wiedza z zakresu fizyki, mechaniki i wielu innych dziedzin. Takimi zdolnościami powinni charakteryzować się przyszli inżynierowie. To druga edycja konkursu. W tym roku „niesamowita maszyna” powinna zawierać liczbę 70, dowolnie wkomponowaną w działanie konstrukcji, bo uczelnia świętuje 70-lecie.

W czwartek w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB 10 zespołów z Białegostoku, Warszawy, Sokółki oraz Kwidzyna zaprezentuje swoje konstrukcje. Finaliści zostali wyłonieni przez jury spośród 16 nadesłanych zgłoszeń. „Niesamowite maszyny” uczniowie mogli budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należało sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Za kilka dni konstrukcje będzie można obejrzeć na żywo, a jury będzie mogło wybrać najbardziej pomysłowe.

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. zł i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej na pięciu wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy, otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł.

Finał Konkursu „Niesamowita Maszyna” odbywać się będzie w ramach Dni Otwartych Politechniki Białostockiej. Na te dwa dni – 21 i 22 marca – uczelnia przygotowała 70 różnorodnych propozycji.

Wydział Architektury przygotował porady, jak przygotować się do egzaminu na studia z rysunku oraz warsztaty dla przyszłych architektów wnętrz i wzornictwa. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska będzie można dowiedzieć się, jak słońce i wiatr pomagają ogrzać dom tanio i ekologicznie, jakie materiały używane są obecnie do budowy dróg, czego pod mikroskopem wypatrują przyszli inżynierowie.

Na Wydziale Elektrycznym poznamy zastosowanie maszyn elektrycznych, dowiemy się, jak rozwijała się automatyka od czasów starożytnych, gdzie możemy spotkać urządzenia elektroenergetyczne, jak zakłady produkcyjne wykorzystują sterowniki przemysłowe, jak w telekomunikacji wykorzystywane są fale elektromagnetyczne. Na Wydziale Informatyki odbędzie się m.in. spotkanie z robotyką oraz prof. Czesławem Bagińskim, który opowie o liczbach zespolonych, wielokątach foremnych i Wielkim Twierdzeniu Fermata.

Propozycja Wydziału Inżynierii Zarządzania to warsztaty predyspozycji zawodowych, rozmowa o działaniach marketingowych, potrzebnych aby sprzedać robota oraz o tym, czym jest cyfrowa fabryka. Wydział Mechaniczny zaprasza na warsztaty z rysunku komputerowego, oglądanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej, pokaz powstawania obudowy telefonu komórkowego, badania prawidłowego chodu i pomiarów energii w biomasie.

Red. PP, fot. PB

Komentarze