Czym jest język C++?

Niektórzy programiści twierdzą, że to właśnie od C++ należy rozpoczynać swoją przygodę z nauką programowania. Argumentują to tym, że leży on u podstaw innych języków, którymi się posługują programiści, a zapoznanie się z nim na początku swojej programistycznej drogi, pozwoli nam na głębsze zrozumienie innych języków i lepsze ich wykorzystywanie. Jednak, czym jest język C++? Czym się charakteryzuje i gdzie się go wykorzystuje? Sprawdźmy.

C++ – czyli co to jest?

Język C++ jest jednym z najbardziej popularnych na całym świecie. Ma niezwykle wiele zastosowań. Wykorzystuje się go do tworzenia programów, niektórych aplikacji, a nawet gier. Więc jeśli zawsze marzyłeś/aś o tym, aby tworzyć własne gry, to właśnie z C++ powinieneś/aś się zapoznać. C++ jest ceniony za swoje możliwości, a także za fakt, że tworzone przez niego aplikacje charakteryzują się dużymi wydajnościami.

Skąd pochodzi język C++?

Język C++ jest potomkiem języka C. Pierwsze spojrzenie na oba te języki sprawi, że może się nam zdawać, że niewiele się od siebie różnią. Nie jest to jednak całkowicie prawda. C++ został znacznie rozbudowany. Dodano w nim również możliwość programowania obiektowego, które było niemożliwe w jego poprzedniej „wersji”. Dzięki dodatkowym funkcjom mamy do czynienia z językiem, który daje naprawdę potężne możliwości nieosiągalne w dotychczasowych językach.

Zalety języka C++

Niewątpliwą jedną z najważniejszych zalet C++ jest jego popularność. Jest to — jak wspomnieliśmy wyżej — jeden z najczęściej używanych języków i zarazem najbardziej wszechstronnych. Kolejnym plusem języka C++ jest jego szybkość. Samo przez się mówi o tym fakt, że używa się go do tworzenia gier komputerowych. Jednak niejednego adepta szkoleń C++ może zaskoczyć fakt, że wykorzystuje się go również do tworzenia złożonych aplikacji finansowych, a także programów na zlecenie wojska.

Co więcej, C++ jest językiem przenośnym. Oznacza to, że pliki napisane w C++ na Windowsie, możemy przenieść również do innych systemów i w dalszym ciągu mogą one pozostać plikami wykonywalnymi.

Ogromne możliwości C++ dają jego bibliotek. Sam w sobie C++ byłby dość ograniczony. Ma one jednak niezwykły potencjał ze względu na ogromną ilość przypisywanych do niego bibliotek (coś w rodzaju wtyczki). Dzięki czemu możemy w nim tworzyć programy trójwymiarowe, aplikacje sieciowe, programy do odtwarzania muzyki, okna i inne.

Nie jest to oczywiście język wolny od wad. Jedną z nich jest oczywiście jego obszerność. C++ daje programiście niezwykle dużą kontrolę nad urządzeniem, ale jednocześnie może to rodzić pewne zagrożenia. Nadużycie pamięci komputera może spowodować awarię programu. Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż podczas szkoleń C++, wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem posługiwania się programem zostaną przybliżone słuchaczom.

Programiści C++ – perspektywy kariery

O tym, że informatycy zarabiają dobrze, wie każdy. Podobnie, jak o tym, że programiści zarabiają jeszcze lepiej. Jednak nawet w tej grupie znajdują się tacy, którzy mogą do domu przynieść większą i mniejszą ilość gotówki. Będąc programistą C++ nie musisz się obawiać, że pensja nie będzie nobilitować Twojej pracy. Płace dla programistów C++ nie są niższe niż 4 689 brutto, a średnio specjaliści zarabiają 6 773 brutto. Na rynku dostępnych jest wiele wakatów dla programistów, dlatego, jeśli chcesz zmienić pracę na lepszą i zostać programistą, zapisz się na kurs C++ w jednej z wyspecjalizowanych w tym kierunku firm. Zacznij zarabiać więcej i mniejszym nakładem pracy.

Artykuł partnerski

Komentarze