Czym kierować się przy wyborze firmy faktoringowej?

Faktoring to bardzo popularna usługa finansowa, która pozwala na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa wystawiającego faktury z długim terminem płatności. W związku z dużym popytem na usługi tego typu, znalezienie odpowiedniej firmy faktoringowej może wydawać się trudne. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania najlepszej firmy faktoringowej. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring to usługa finansowa dedykowana przedsiębiorcom zajmującym się sprzedawaniem towarów i usług innym firmom w ramach odroczonego terminu płatności. Obecnie przedsiębiorcy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich kontrahentów, oferują im bardzo długie terminy spłaty wystawionych faktur. W niektórych przypadkach wynoszą one nawet ponad 90 dni. To z kolei sprawia, że firmy przez długi czas pozbawione są finansowania, co może doprowadzić nawet do ryzyka pojawienia się niewypłacalności.

Tutaj z pomocą przychodzą profesjonalne usługi faktoringowe. Oferowana przez nich usługa polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje im wystawione faktury, a w zamian za to przekazują mu one określoną sumę pieniędzy. W ten sposób przedsiębiorca może w krótkim czasie otrzymać zastrzyk gotówki, co jest niezwykle istotne dla zachowania płynności finansowej. Sprawia to, że właściciel firmy nie musi oczekiwać na spłatę należności przez kontrahenta, co stanowi dla niego ogromne ułatwienie.

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje faktoringu:

  • faktoring pełny,
  • faktoring niepełny,
  • faktoring mieszany.

Obecnie, w związku z bardzo wysokim zapotrzebowaniem na usługi faktoringowe, działa na rynku wiele firm faktoringowych. To z kolei powoduje, że niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć problem ze znalezieniem najlepszej firmy tego typu. Należy pamiętać o tym, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o nawiązaniu współpracy z jakimkolwiek podmiotem trzeba wziąć pod uwagę szereg zróżnicowanych czynników.

Czym należy kierować się przy wyborze firmy faktoringowej? Najważniejsze wskazówki

Jednym z najważniejszych kryteriów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania firmy faktoringowej, jest jej doświadczenie oraz renoma. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku i wieloletnim doświadczeniu oferują zazwyczaj korzystniejsze warunki, ale także są bardziej wiarygodne i bezpieczne. Warto dokładnie sprawdzić opinie innych przedsiębiorców, którzy w przeszłości korzystali już z usług danego podmiotu.

Istotną kwestią są też koszty związane z nawiązaniem takiej współpracy. Firmy faktoringowe pobierają opłaty za świadczone przez siebie usługi, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować poszczególne oferty także pod kątem cen. 

Ważna sprawa to także zakres oferowanych usług. Warto sprawdzić, czy firma oferuje pełen zakres usług faktoringowych, tak abyśmy mogli otrzymać kompleksowe wsparcie na najwyższym poziomie. 

Szczególną kwestią są też terminy płatności. W zależności od polityki poszczególnych podmiotów mogą one być bardzo zróżnicowane i wynosić od kilku godzin do kilku lub nawet kilkunastu dni.

(Artykuł partnerski)

Komentarze