Noga w gipsie? Zapomnij o tym. Orteza to nowe rozwiązanie dla aktywnych

Współczesna medycyna przy złamaniach i zwichnięciach proponuje ortezy. 

Gips jest ciężki i niewygodnie się w nim poruszać. Źle założony gips może nawet zaszkodzić. Może doprowadzić do miejscowej martwicy skóry, niedowładu uciśniętego nerwu albo zmian w naczyniach krwionośnych. Unieruchomienie w gipsie na kilka tygodni nogi czy ręki znosi fizjologiczne napięcie mięśni. Jeśli czujesz, że pod gipsem dzieje się coś niepokojącego, a kończyna boli bardziej niż powinna, rośne opuchlizna, czujesz ucisk, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do lekarza. O tym, czy gips jest konieczny, decyduje ortopeda. Ciężki i niewygodny w utrzymaniu higieny gips można zastąpić ortezą. Orteza to rodzaj aparatu ortopedycznego, który pełni podobną funkcję, jak gips. Orteza utrzymuje staw w jednej, stałej pozycji. Niewątpliwą zaletą ortezy jest lekkość i łatwiejsze poruszanie się. Jakie są rodzaje, funkcje i zastosowania ortez?

Nowoczesne ortezy są wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze i pozwalają na szybsze odprowadzenie wilgoci – opowiada przedsiebiorczepodlasie.pl Anna Bigosińska z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. – Ortezy dodatkowo podnoszą i utrzymują stałą temperaturę wokół danego stawu. Bez problemu można dobrać dla siebie odpowiednią ortezę, bo są one produkowane są w kilku rozmiarach. Wyróżniamy trzy rodzaje ortez – sztywne, półsztywne oraz elastyczne. Najważniejszą funkcją ortezy jest stabilizacja stawów kończyn i grup mięśni. Dzięki niej możliwe jest unieruchomienie chorego stawu, odciążenie go oraz korygowanie niewłaściwej pozycji ciała. W związku z tym ortezy mogą być używane nie tylko przy urazach, np. skręceniach stawów skokowych czy zerwaniu ścięgna Achillesa, lecz także przy dysfunkcjach neurologicznych, chorobach reumatycznych, jak również po zabiegach operacyjnych.

ULOTKA2
Fragment ulotki informacyjnej, grafika: Centrum Ortopedyczno-Protetyczne

Uraz, złamanie i co potem?

Jeśli doszło do uszkodzenia kończyny, w pierwszej kolejności idziesz do poradni ortopedycznej. Wizyta u ortopedy to diagnoza, jakiego rodzaju uraz się Tobie przytrafił. Jeśli lekarz stwierdza, że konieczny jest gips, masz prawo go zapytać, czy zamiast gipsu w Twoim przypadku można zastosować ortezę.

Nie każdy pacjent wie, że gips to jedna z możliwości usztywnienia kończyny – dodaje Anna Bigosińska z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. – Często zamiast gipsu można kupić ortezę. Wystarczy poprosić lekarza ortopedę o wypisanie wniosku o refundację ortezy. W naszym Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku koszt takiej ortezy to zaledwie 30 złotych. Nie są to duże pieniądze w porównaniu do komfortu, jaki daje orteza noszona zamiast gipsu. Nasi pacjenci wybierają ortezę, bo pozwala ona zachować higienę, jest wygodniejsza i lżejsza.

Kiedy można zastosować ortezę?

Ortezy polecane są na przykład przy urazach kolana, skręceniach stawów skokowych czy zerwaniu ścięgna Achillesa, także przy złamaniach. Stabilizatory są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Między warstwami tkaniny znajdują się poduszki powietrzne, które stanowią element usztywniający. Miękkie brzegi chronią skórę przed otarciami. Dzięki tego typu aparatom kończyna jest ustabilizowana i odciążona. Zobaczcie, jak wyglądają przykładowe ortezy kończyn dolnych.

ortezy

Artykuł partnerski

Komentarze