Czym są śruby i jak powstają?

Z pewnością nie raz, miałeś do czynienia ze śrubami, wkrętami czy nakrętkami. Niewiele jednak osób wie do czego służą konkretne śruby, czym są oraz z czego się je wykonuje. Zacznijmy może od samego pojęcia śruby. Jest ona konstrukcyjnym elementem, który wykorzystywany jest w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.

Śruby stosowane jako maszyny proste są niezwykle rozpowszechnione w każdej dziedzinie życia ludzi. Ciężko w ogóle sobie wyobrazić skonstruowanie jakiejkolwiek maszyny czy innej konstrukcji bez użycia różnego rodzaju śrub, nakrętek, wkrętów itp. śruby wykorzystywane są we wszelkich rodzajach przemysłu: w montowniach maszyn budowlanych, warsztatach samochodowych, zakładach remontowych i w każdym miejscu, gdzie liczy się wytrzymałość i jakość.

Rodzaje śrub

Według profesjonalistów z http://www.kristal.net.pl/ możemy wyróżnić kilka rodzajów śrub w zależności od dokładności wykonania, kształtu oraz przeznaczenia:

1. Śruby średnio dokładnej lub dokładnej klasy. Te średnio dokładne oznaczone są symbolem B, a te dokładne – A.

2. Śruby zgrubne tzw. Surowe lub zwykłe. Są one oznaczone symbolem C.

3. Śruby pasowane. Ich charakterystycznym elementem jest większa średnica odcinka gładkiego, a mniejsza gwintowanego.

4. Śruby wykorzystywane do połączeń sprężynowych. Wykonuje się je w klasie średnio dokładnej. Stal wykorzystywana do wyrobu śrub posiada wysoką wytrzymałość.

Śruby służą jako łączniki w połączeniach śrubowych. Wykorzystywane są w miejscach, gdzie następuje połączenie konstrukcji budowlanej. Każda śruba składa się z dwóch elementów: łba oraz trzonu. Gwint wykonywany jest na całej długość trzonu lub na jego części. Łeb śruby, czyli element, który daje możliwość uchwycenia śrub podczas montażu, może przybierać różne kształty. Z tych najbardziej typowych wyróżnić możemy: sześciokątny, oczkowy, czworokątny, młoteczkowy, walcowy, wieńcowy oraz walcowy z sześciokątnym gniazdem.

Jak powstają śruby

Śruby wykonywane są z grubego pręta lub drutu. Aby z pręta powstała śruba, wpierw należy go umieścić w piecu. Jego zadaniem jest zmiękczenie stali, dzięki czemu, możliwa będzie dalsza obróbka. W celu usunięcia korozji, pręt moczony jest w kwasie siarkowym, następnie opłukuje się go woda i pokrywa fosforanem cynku. Czynności te mają na celu zapobieganie późniejszej korozji. Śruby wytwarzane są przy użyciu metody kucia na zimno.

Tym zadaniem zajmują się tłoczki, które posiadają różne kształty i formują śrubę. Pierwszym elementem całej obróbki jest prostowanie pręta, a następnie pocięcie go na fragmenty odpowiedniej długości. Każdy element wyciskany jest przez tłoczki, które formują śruby. Kiedy ukształtowana zostaje główka śruby, obrabia się jej drugi koniec. Tworzona jest w tym momencie faza, dzięki której możliwe jest założenie nakrętki.

Artykuł partnerski

Komentarze