Dlaczego wygoda w biurze jest tak ważna?

Ergonomia to ważny temat, który przez wielu jest niedoceniany wystarczająco mocno. Traktujemy go jako coś normalnego i oczywistego, nie poświęcając mu zbyt wiele uwagi, czasem nawet podchodząc do sprawy z przymrużeniem oka. Tu liczą się jednak fakty, a nie wrażenia i emocje.

Fakty zaś są takie, że ergonomiczne stanowisko pracy pozwala uzyskać lepszą efektywność w wykonywaniu powierzonych zadań. Nie jest to też tylko kwestia poprawienia komfortu życia pracownika i zapewnienia mu wygody – czyli czegoś o czym na pewno część pracodawców zapomina lub czego nie traktuje zbyt poważnie. W przypadku pracy biurowej komfort w pracy być może skutki negatywnego podejścia nie są tak dramatyczne jak w przypadku prac fizycznych, zwłaszcza przy obsłudze maszyn, ale też mogą poważnie odbić się na zdrowiu. Nie ma wcale przesady w twierdzeniu, że praca biurowa może być równie męcząca i obciążająca organizm co – choćby – prace budowlane czy noszenie ciężkich przedmiotów. Bóle pleców, karku, kłopoty z utrzymaniem koncentracji – z tym wszystkim trzeba się liczyć, zwłaszcza jeśli połączyć to z siedzącym trybem życia. A nie oszukujmy się, Polacy wciąż nie są nadzwyczajnymi amatorami sportu, choć wiele się w tej kwestii zmienia.

Organizm ludzki nie jest zresztą najlepiej przystosowany do bezruchu i wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej. Taki tryb życia prowadzi do nadwagi, problemów z metabolizmem, chorób układu krążenia, cukrzycy, a także wielu innych powikłań. Stąd też trend w większych korporacjach, w których praca biurowa stanowi podstawę działalności, do zapewniania pracownikom dostępu do klubów fitness czy siłowni. W ten sposób przyciągają one pracowników, ale też dbają o ich zdrowie. Obie strony odnoszą korzyści. I tak samo pracodawcy powinni podchodzić do kwestii dobrych warunków pracy biurowej. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni czy zakup ergonomicznych krzeseł to inwestycja w pracownika i jego efektywność. Lepsza koncentracja, wyższa wydajność oraz mniej problemów z ewentualnymi urlopami zdrowotnymi to na pewno wystarczające powody, aby dbać o ergonomię miejsca pracy – i to niezależnie od prawnych wymogów w tej kwestii.

To nie oznacza automatycznie dużo wyższych kosztów dla pracodawcy. Widać to na przykładzie krzeseł i foteli. W ofercie sklepów takich jak Centrum Krzeseł są dostępne modele na każdy budżet – od tych najprostszych do tych najbardziej nowoczesnych i technicznie zaawansowanych (sprawdź tutaj). Dobre fotele ergonomiczne można dziś dostać w naprawdę dobrej cenie, ale tyczy się to także wszelkich innych sprzętów potrzebnych do wyposażenia biura. A nawet jeśli te koszty okażą się spore – na przykład w wyniku efektu skali i meblowanie dużych powierzchni biurowych – to jest to wydatek wart poniesienia. Prędzej czy później z pewnością się zwróci.

Wcielanie zasady ergonomii w biurze ma jeszcze jedną zaletę, mniej wymierną i trudną do policzenia. W wypadku niezapewnienia odpowiednich warunków BHP możemy się liczyć z ewentualność pozwu w tej kwestii. Teoretycznie możemy to próbować wliczać w koszta. Entuzjazmu do pracy i zaangażowania pracownika jednak tak wkalkulować się nie da. Dobra organizacja miejsca i warunków pracy powinna zatem leżeć na sercu każdemu pracodawcy, bo zgrany, zmotywowany, chętny do pracy i wypoczęty zespół z pewnością zdziała więcej.

Artykuł partnerski

Komentarze