Do Białegostoku zawita najprawdziwszy Joulupukki. Podlascy przedsiębiorcy razem na rzecz dzieci

Mikołaj z Laponii przyjedzie do stolicy województwa podlaskiego już po raz szósty. Zaprosił go konsul honorowy Finlandii Andrzej Parafiniuk, szef Podlaskiej Fundacji Rozwoju regionalnego. Wizyta ta to okazja do cyklicznych już działań pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom”. Podlascy biznesmeni w tym roku szczególną uwagę zwrócili na najmłodszych mieszkańców naszego regionu z różnymi niepełnosprawnościami.

Jak już pisaliśmy w naszym portalu, w niedzielę, 2 grudnia, Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „JASNY CEL”, dziećmi będącymi pod opieką Fundacji „Rodziny Czarneckich” oraz dziećmi z wadami słuchu ze Stowarzyszenia „Decybelek”. Nie zabraknie też spotkania z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, który zapewnia edukację i wychowanie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, jak i podopiecznymi Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”, które prowadzi sekcje sportowe dla osób niepełnosprawnych.

Mamy ofiarnych przedsiębiorców! I wspaniałych wolontariuszy! Jako „certyfikowani” pomocnicy Mikołaja dziękujemy w imieniu dzieci! – takiej treści komentarz napisał na portalu Przedsiębiorcze Podlasie Andrzej Parafiniuk.

Dzieciaki otrzymają prezenty w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Mikołaj odwiedzi też małych pacjentów przebywających na oddziale ortopedii i chirurgii oraz oddziale onkologicznym UDSK.

Zapali również światełka na miejskiej choince na Rynku Kościuszki. Tutaj jego przyjazd zaplanowany jest na godzinę 18.00. Wcześniej, bo od godziny 16.30 przed białostocką publicznością wystąpią: zespół Winnica, Michał „Cira” Ciruk, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Nie zabraknie wspólnego śpiewania kolęd.

To już szósta wizyta (Mikołaja – red.) i co roku zwiększa się nam grono firm zaangażowanych w akcję „Przedsiębiorcy dzieciom” – mówi w rozmowie z naszą redakcją Marcin Pogorzelski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Jak tłumaczy, chodzi nie tylko o wsparcie finansowe, ale również rzeczowe – takie jak prezenty, słodycze, nocleg dla Mikołaja lub samochód bądź sanie, którymi się porusza.

W akcję zaangażowały się również środowiska pozabiznesowe: OiFP, artyści (zespół Winnica pod dyrekcją ks. Wojciecha Trzaski, chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku z reżyserem Katarzyną Siergiej, Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod batutą Tomasza Witka, Michał Ciruk.

W tym roku zaangażowali się także kierowcy ciężarówek, zrzeszeni w stowarzyszeniu Kierowcy Dzieciom.

Biznes to oczywiście jest zarabianie pieniędzy. Ale biznes ma też drugą stronę, tę wrażliwą. My, przedsiębiorcy, potrafimy się dzielić tym, co w swoich firmach wypracowujemy. Dostrzegamy potrzeby innych, potrzeby tych, którym pomoc systemowa niekiedy nie jest wystarczająca i wtedy, gdy wiemy, że nasz „darowany grosz” się nie zmarnuje, angażujemy nasze siły – mówi nam biorący udział w akcji jeden z białostockich przedsiębiorców, proszący o anonimowość.

Zgromadzone przez przedsiębiorców i konsula honorowego Finalandii pieniądze są przeznaczone na organizację spotkań z Mikołajem i ponad 700 paczek, które nie są tradycyjnymi paczkami, jak słodycze i maskotki, ale często mają zawartość o charakterze edukacyjnym, terapeutycznym, rozwojowym.

Marcin Pogorzelski tłumaczy, iż w tym roku dodatkowo sfinansowany został sprzęt terapeutyczny dla jednego z ośrodków opiekujących się dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Piotr Walczak, fot. PFRR

Komentarze