Do jakich celów służy kredyt?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że do dyspozycji mamy wiele typów kredytów. Istniejące między nimi różnice związane są zarówno z warunkami kredytowania, jak i ich przeznaczeniem. Innymi słowy, odmienne cele przypisane są różnych produktom finansowym. Do wyboru jest kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy i kredyt inwestycyjny.

Kredyt hipoteczny

Przeznaczenie tej pożyczki zdradza sama jej nazwa. Środki dzięki niej uzyskane przeznaczane są na zakup nieruchomości. Polskie prawo mówi, że kredytobiorca w tym przypadku ma obowiązek nabycia:

  • domu,
  • ziemi,
  • mieszkania,
  • lokalu,
  • dowolnej nieruchomości.

Nie istnieje żadna możliwość, aby pieniądze te wydać w inny sposób, ponieważ przelewane są z konta banku na rachunek osoby sprzedającej dany obiekt budowlany.

Kredyt gotówkowy

Ten wariant jest bardziej skomplikowany niż w przypadku poprzednika. Wyróżnia się bowiem kredyt gotówkowy przeznaczony na określony cel i ten charakteryzujący się jego brakiem. Pierwszy wariant determinuje klienta do tego, aby wskazał to, na co zostaną wydane uzyskane środki (przy tym ich wykorzystania musi zostać właściwie udokumentowane). Sam cel kredytu zależy wyłącznie od inwencji pożyczkobiorcy, oczywiście w granicach obowiązującego prawa. Badania wskazują, że obywatele Polski wykorzystują kredyt gotówkowy do sfinansowania wakacji i remontu.

Drugi zaś nie wymaga od klienta wyznaczania celu wydatku. Natomiast nie we wszystkich przypadkach ta forma pożyczki jest korzystna. Wszystko z powodu często gorszych warunków zawierania umowy, szczególnie w przypadku całkowitego kosztu kredytu. Ponadto, bank będzie wymagał od takiej osoby wyższej zdolności kredytowej.

Kredyt inwestycyjny

Za jego pomocą zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorstwo może sfinansować określoną inwestycję. Z  początku można pomyśleć, że lepiej będzie po prostu wybrać kredyt gotówkowy, jednakże nie będzie to w żadnym razie korzystne finansowo (w znacznym stopniu różnią się warunki spłacania).

Komentarze