Doceniajmy najlepsze pomysły na biznes, by kolejnym chciało się otwierać innowacyjne firmy

Na Podlasiu nie brakuje odważnych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi. Warto i należy ich wspierać, by zostawali tu w regionie, swoje pomysły zamieniali w dobrze prosperujące firmy, inwestowali i tworzyli nowe miejsca pracy. Szansę dla rozwoju nowych biznesów daje konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej, towarzyszący Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu. Podlasianie są w nim bardzo aktywni, o czym świadczy liczba corocznych laureatów z naszego województwa. Wśród nich są już znane na rynku inicjatywy. Zgłoszenia do tegorocznej edycji można już przesyłać, ale przypomnijmy, kto wkupił się w łaski jury w poprzednich edycjach.

W ubiegłym roku najwyżej oceniony został Elastic Cloud Solutions z Białegostoku. Jest to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Start-up wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

Jeszcze przed założeniem start-upu pracowaliśmy dla dużych korporacji, tworząc podobne projekty od podstaw. Dzięki temu poznaliśmy, z jakimi problemami na co dzień borykały się tego typu organizacje. Mając tę wiedzę mogliśmy stworzyć gotowy produkt, w którym innowacje i technologie z powodzeniem wykorzystywane na rynku konsumenckim wkładamy do środowiska korporacyjnego – mówił Grzegorz Ciwoniuk, wiceprezes start-upu Elastic Cloud Solutions.

Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions podkreślał, że udało im się udowodnić na rynku polskim, że mają odpowiednie kompetencje i sprawdzony produkt. Opowiadał o planach wyjścia za granicę i pierwszym dużym wdrożeniu dla niemieckiej firmy.

Tak jak i w poprzednich latach, tak i w tym roku finaliści konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej będą oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. Laureaci plebiscytu reprezentowali do tej pory takie branże, jak: nowe technologie, odnawialne źródła energii, consulting, IT, sztuczna inteligencja, gaiming, ICT, budownictwo i inżynieria, architektura, fintech.

W ubiegłorocznej finałowej dziesiątce laureatów najwięcej było firm podlaskich, bo aż sześć, a przypomnijmy, że konkurs obejmuje jeszcze województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Prócz wspomnianej firmy, do finału dotarły następujące podmioty z Podlasia:

SatSens (siedziba: Białystok) – start-up, którego głównym celem jest prowadzenie działalności konsultacyjnej, mentoringowej i szkoleniowej w zakresie zastosowania technologii satelitarnych. Rozwiązanie ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność firm i instytucji, a także poprawić efektywność i zwiększyć wydajność prowadzonych prac. SatSens oferuje usługę „one-stop-shop” – przeprowadza klienta przez cały proces implementacji technologii satelitarnych. Może pochwalić się sporym doświadczeniem z wprowadzania takich rozwiązań w takich branżach jak leśnictwo, rolnictwo, energetyka, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe.

Alex Electro (siedziba: Białystok) – to start-up działający w obszarze odnawialnych źródeł energii i e-mobilności. Zajmuje się produkcją małej architektury z autonomicznym systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Dysponując bogatym zapleczem technicznym i własnym parkiem maszynowym, jest w stanie zrealizować każdy projekt związany z branżą e-mobility.

Pakomatic (siedziba: Białystok) – to inteligentna infrastruktura pocztowa rozwiązująca problem z dostarczeniem przesyłki w przypadku nieobecności adresata. Pakomatic opiera się o model skrytek Tetris, dzięki czemu skrytki mogą zostać zainstalowane nawet w każdej klatce i na osiedlach domków. Autorski zamek IoT (posiada dwa interfejsy – Bluetooth i klawiatura) umożliwia uproszczony proces dostawy i odbioru paczki.

Płytan (siedziba: Białystok) – to start-up o profilu budowlanym, obejmujący kompleksową obsługę i realizację energooszczędnych posadowień budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i lekkich hal. Rozwiązanie jest unikalne, ponieważ użyta technologia i materiały pozwalają na posadowienie budynków w najtrudniejszych warunkach gruntowych, gdzie nie można użyć technologii tradycyjnej lub jest to nie opłacalne. System jako jedyny na rynku jest przebadany i posiada odpowiednie certyfikaty.

ERPos (siedziba: Bielsk Podlaski) – jest start-upem technologicznym z dziedziny technologii ICT, którego celem jest tworzenie łatwego w użyciu oprogramowania do prowadzenia biznesu dla milionów małych firm na całym świecie. Jest to intuicyjne narzędzie do poukładania procesów w firmie i zarządzania zamówieniami. Produkt ten adresowany jest do sektora mikro i małych przedsiębiorstw, dzięki czemu również mniejsze firmy mogą lepiej gospodarować procesami, co przyczyni się do wzrostu wydajności, produktywności i polepszenia komfortu pracy pracowników.

Miejmy nadzieję, że i w tym roku pomysły i działające już biznesy z naszego regionu zdominują konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej. Trzymamy kciuki!

Piotr Walczak, fot. pixabay.com

Komentarze