Dostają granty, stawiają na badania naukowe, chcą komercjalizować swoje odkrycia

SONY DSC

Wyższa Szkoła Medyczna (w Białymstoku – red.) ma powody do dumy: jako jedyna uczelnia na Podlasiu otrzymała grant na stypendia dla osób studiujących pielęgniarstwo – chwalił się podczas inauguracji roku akademickiego rektor uczelni prof. Lech Chyczewski.

Inauguracja, która odbyła się w piątek, 12 października, już po raz 16. zapoczątkowała nowy rok akademicki w tej uczelni. Obecnie kształci ona na kierunkach: pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, kosmetologia i biotechnologia. Do tej pory mury uczelni opuściło ponad 3200 absolwentów, w tym najstarszy student w Polsce – 80-letni absolwent kierunku fizjoterapia. W tym roku akademickim w WSMed studiować będzie ponad 800 osób, w tym prawie 300 na pierwszym roku. Na szczególne przywileje liczyć mogą studenci pielęgniarstwa.

Wyższa Szkoła Medyczna jako jedyna uczelnia w województwie podlaskim w wyniku owocnych starań otrzymała z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie na wsparcie osób studiujących pielęgniarstwo – powiedział prof. Lech Chyczewski, rektor uczelni. – Otrzymaliśmy ponad 4 mln zł. Najlepszym studentom drugiego roku studiów wypłacane będzie stypendium w wysokości 800 zł miesięcznie. Absolwenci, którzy podejmą pracę w zawodzie w placówkach medycznych w Polsce, otrzymają dodatkowo stypendium w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Studenci i absolwenci będą mogli również uczestniczyć w kursach specjalizacyjnych z zakresu epidemiologii, diabetologii i geriatrii.

Rektor przypomniał również, że uczelnia jest także w trakcie organizacji Centrum Medycyny Symulacyjnej. Na jego organizację otrzymała w ubiegłym roku z Ministerstwa Zdrowia grant w wysokości 2,5 mln zł.

Uczelnia duży nacisk kładzie na naukę i badania naukowe. Jako jedna z nielicznych w Polsce, zajmuje się też badaniem zastosowania ziół i roślin we wspomaganiu terapii. W ostatnich tygodniach WSMed otrzymał europejski patent na preparat działający korzystnie na trudno gojące się rany. Został on wytworzony z rosnącej na Podlasiu rośliny – miodownika melisowatego.

Jest to roślina dobrze znana w medycynie ludowej – wyjaśniał podczas inauguracji rektor. – Kilka lat temu naukowcy z naszej uczelni zauważyli, że maść sporządzona z dodatkiem właśnie miodownika doskonale wspiera gojenie się ran, szczególnie tych trudno gojących się, m.in. oparzeń i ran powstających w przebiegu cukrzycy.

Z czasem z WSMed została wyodrębniona spółka Biotomed (składająca się z pracowników uczelni), która rozpoczęła prace badawcze nad tym preparatem. Obecnie spółka przygotowuje się do komercjalizacji, czyli wprowadzenia preparatu na rynek.

Z kolei założyciel uczelni i Kanclerz Mikołaj Tomulewicz przyznał, że komercjalizacją preparatu zainteresowane są firmy ze Szwecji, Niemiec i USA, a wsparcie przy komercjalizacji obiecali również przedstawiciele Banku Światowego, którzy ostatnio wizytowali uczelnię. WSMed nie poprzestaje na tym jednym preparacie. Prace badawcze prowadzone są też nad innymi lekami (między innymi nad preparatem przeciwdziałającym rozwojowi choroby Alzheimera). W ostatnim roku uczelnia złożyła jeszcze cztery wnioski patentowe na preparaty o różnym działaniu i zastosowaniu.

Red. PP, fot. WSMed

Komentarze