Normalny człowiek się nie połapie. Stworzyliśmy łopatologiczne kompendium wiedzy o środkach UE

środki UE

To dobry moment na konsultacje i rozpisanie projektu na środki z UE.

Programów unijnych, które przewidują w swych działaniach rozwijanie polskich firm, mamy wiele. Jest wśród nich RPO WP (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego), PO PW (Program Operacyjny Polska Wschodnia), PO IR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Przyznawane są dotacje na rozpoczęcie działalności dla bezrobotnych z PUP, ale także na rozwój firm dla osób z terenów rolniczych w ramach PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Istniejące firmy mogą pozyskiwać środki na zatrudnienie pracowników. Jak nie zagubić się w tym gąszczu możliwości?

Bezrobotni zakładają biznes

Powiatowy Urząd Pracy nadal przyjmuje wnioski na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można otrzymać 22 tysiące dofinansowania bezzwrotnego z PUP. Wystarczy taki wniosek przygotować, jeśli nie samemu, to z pomocą firmy, która się tym zajmuje i poczekać około miesiąc na rozpatrzenie. Inną możliwością jest skorzystanie z RPO WP.

Czekamy na wyniki konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach RPO WP – opowiada Krzysztof Mnich, prezes spółki Rozwiązania Prawne i Biznesowe. – Złożyliśmy projekty, które planują wsparcie w czterech makroregionach: białostockim, łomżyńskim, suwalskim i bielskim. Jeśli projekty przejdą, niebawem osoby myślące o założeniu firmy będą mogły liczyć na ok. 23 tysiące dotacji, a do tego indywidualne doradztwo, szkolenia oraz wsparcie pomostowe przy prowadzeniu działalności. łącznie wsparcie obejmuje działania za ok. 40 tysięcy złotych.

Krzysztof Mnich, prezes spółki Rozwiązania Prawne i Biznesowe, ekspert ds. dotacji UE
Krzysztof Mnich, prezes spółki Rozwiązania Prawne i Biznesowe, ekspert ds. dotacji UE

Premie dla przedsiębiorczych rolników

„Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” wyniesie 100 tysięcy złotych, będzie przyznana w dwóch ratach – 80/20 proc. Ubiegać się o nią będą mogły przede wszystkim osoby, które równocześnie skorzystają z poddziałania PROW „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Pozostali wnioskodawcy będą musieli spełnić kilka warunków: być ubezpieczonymi w KRUS-ie, pracować w gospodarstwie rolnym o wartości nie większej niż 15 tysięcy euro. By otrzymać „premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, należy dodatkowo mieć gospodarstwo na terenach gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców. Do wniosku trzeba będzie dołączyć biznesplan, zakładający stworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy. Rejestracja pozarolniczej działalności gospodarczej musi nastąpić nie później niż w dniu wypłaty drugiej raty premii, a beneficjent będzie musiał przejść z KRUS do ZUS. Osoby, które otrzymają premię, będą musiały zobowiązać się do założenia i utrzymania przez 5 lat działalności gospodarczej.

Program „Leader” w ramach Lokalnych Grup Działania

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w ramach programu „Leader” mogą otrzymać do 100 tysięcy złotych wsparcia, bez wkładu własnego. Działanie jest skierowane do mieszkańców gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz miast do 5 tysięcy. Mikro i małe firmy, które poprzez rozszerzanie profilu działalności firmy, jej rozwój i modernizację doprowadzą do tworzenia miejsc pracy, będą mogły uzyskać nawet 300 tysięcy złotych w formie refundacji do 50 proc. kosztów na inwestycje.

O wsparcie, tak jak w latach poprzednich, będą się mogły ubiegać zarówno gminy, jak i organizacje pozarządowe działające na ich terenie, firmy jak i osoby fizyczne, na przykład poszukujące finansowania swoich pomysłów, wpisujących się w Lokalne Strategie Rozwoju przygotowywane przez Lokalne Grupy Działania – opowiada nam Iwona Wiernicka z Lokalnej Grupy Działania „Brama na Bagna”.

Środki na rozwój i modernizację przedsiębiorstw

Mikro i średnie przedsiębiorstwa,  w ramach  Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), będą mogły niebawem skorzystać ze wsparcia przeznaczonego na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe.  W 2016 roku przewidzianych do rozdysponowania jest 2,5 mld złotych w ramach 3 naborów wniosków. Będą mogły skorzystać z pomocy najpierw MŚP, potem mikro i średnie przedsiębiorstwa z terenów słabiej rozwiniętych, a na koniec duże firmy. Z dotacji będą mogły skorzystać zarówno MŚP, jak i duże firmy. Narodowe Centrum Badań rozpoczyna nabór wniosków na początku kwietnia.

PO IR kładzie również nacisk na rozwój współpracy sektora przedsiębiorstw z sektorem nauki.  Od czerwca w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmowane będą wnioski, które przewidują ścisłą współpracę MŚP z jednostkami naukowymi. Otrzymać można grant w wysokości 400 tys. zł.

Z kolei firmy, które chciałyby zainwestować w efektywność energetyczną, będą mogły niebawem składać wnioski w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). W ramach działania wspierane są przedsięwzięcia wynikające z przeprowadzonego audytu energetycznego przedsiębiorstwa, w tym m.in.: przebudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, modernizacja energetyczna budynków w przedsiębiorstwach, zastosowanie technologii efektywnych energetycznie, budowa lub przebudowa lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła na instalację OZE) – tłumaczy Paweł Backiel, specjalista ds. funduszy, członek dwóch Komitetów Monitorujących w Ministerstwie Rozwoju.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą też liczyć na wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO WP).  Finansowane będą zarówno prowadzone przez firmy prace badawczo-rozwojowe, jak i inwestycje w infrastrukturę służącą rozwojowi jej innowacyjności. Dzięki udzielanemu wsparciu, podlascy przedsiębiorcy będą mogli rozbudować swoje firmy, zmodernizować maszyny i sprzęt produkcyjny.

Program Operacyjny Polska Wschodnia przewiduje wsparcie zwiększające aktywność gospodarczą MŚP z makroregionu Polski Wschodniej na rynkach międzynarodowych – dodaje Paweł Backiel, członek Komitetu Monitorującego PO Polska Wschodnia. – Firmy będą mogły przygotować i wdrożyć model wejścia na rynki zagraniczne. Każde przedsiębiorstwo może liczyć na łączne wsparcie w wysokości 550 tys. zł. W ramach PO PW otrzymać można również środki na wdrożenie własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na maksymalnie 7 mln dotacji. Pierwszy nabór w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rusza w czerwcu, a do rozdysponowania jest 120 mln złotych. 

Paweł Backiel, członek dwóch Komitetów Monitorujących w Ministerstwie Rozwoju
Paweł Backiel, członek dwóch Komitetów Monitorujących w Ministerstwie Rozwoju, ekspert ds. pozyskiwania funduszy europejskich

Gdzie można szukać pomocy przy tworzeniu wniosków?

Na Podlasiu funkcjonuje wiele firm konsultingowo-doradczych, które zajmują się tworzeniem wniosków o dofinansowanie. Jedną z nich jest Rozwiązania Prawne i Biznesowe Sp. z o.o.

Pomogliśmy założyć blisko 400 działalności gospodarczych – opowiada Paweł Backiel. – Piszemy projekty, z których korzystają gminy, firmy, osoby fizyczne. Tworzymy partnerstwa publiczno-prywatne. Z usług naszego biura rachunkowego korzysta ponad 100 przedsiębiorców. Zapraszamy do współpracy. 

Szczegółowe informacje na stronie biznesiprawo.eu

logoRozwiązania Prawne i Biznesowe Sp. z o.o.
ul. Warszawska 44/1 III p.
15-077 Białystok
tel. (85) 732 02 58
biuro@biznesiprawo.eu
biznesiprawo.eu

Komentarze