Dotacje na działalność gospodarczą w ramach PO WER i RPO WP

wsparcie finansowe POWER

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć osoby planujące założenie działalności gospodarczej?

Odpowiadając na pytanie „co jest potrzebne do zrobienia dobrego interesu?” pierwsze co nam przychodzi do głowy to pomysł i pieniądze. O to pierwsze bywa zazwyczaj łatwiej niż o drugie. W tej sytuacji z pomocą przychodzą podlascy członkowie KM RPO WP i PO WER, którzy prześwietlają oba programy operacyjne pod względem wsparcia na założenie działalności gospodarczej.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

W ramach I osi priorytetowej PO WER wsparciem zostaną objęte osoby do 29 roku życia, które nie pracują i nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu. O dotacje będą mogły ubiegać się zarówno zarejestrowani jak i niezarejestrowani w urzędach pracy.

Wysokość przyznawanych środków nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że bezzwrotnej dotacji będzie towarzyszyć wsparcie pomostowe, ale tylko w początkowym okresie działania firmy, oraz wsparcie szkoleniowo-doradcze umożliwiające uzyskanie niezbędnych do podjęcia i prowadzenia firmy.

O otrzymaniu dotacji nie będzie decydował tylko bardzo dobrze sporządzony biznes plan. Każda osoba w pierwszej fazie będzie poddana analizie i identyfikacji jej potrzeb. Efektem mają być opracowane indywidualne diagnozy, z  których wyniknie czy założenie firmy będzie dobrym rozwiązaniem dla danej osoby, czy jednak istnieją inne przynoszące lepsze rezultaty rozwiązania problemów na rynku pracy (np. staż zawodowy, praktyka, podniesienie kwalifikacji). Podobne założenia występują w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

RPO WP przewiduje dwa rodzaje wsparcia finansowego: w formie bezzwrotnej dotacji oraz w formie pożyczek.  Ta pierwsza będzie udzielana do wysokości 40 tys. zł, a druga do wysokości 50 tys. zł.

Tak jak w przypadku wsparcia w PO WER i tutaj dotacji towarzyszy pomoc szkoleniowo-doradcza oraz  tzw. pomostówka, która obejmie daną firmę przez okres 12 miesięcy (6 m-cy: do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku ogłoszenia konkursu na niezbędne wydatki związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej – zgodnie z katalogiem wydatków; 6 m-cy: pokrycie opłat publiczno – prawnych). W tym miejscu warto zaznaczyć, że działalność otworzona w ramach dotacji ma przetrwać  na rynku przez okres 30 miesięcy.

Bezzwrotne wsparcie finansowe skierowane będzie wyłącznie do osób powyżej 29 roku życia, niepracujących, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby starsze po 50 roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, osoby długotrwale bezrobotne oraz niskowykwalifikowane.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej będą mogły zgłaszać się do specjalnie wyłonionych instytucji. Choć w tej chwili nie są one jeszcze wybrane, to wiadomo, że w ich gronie na pewno znajdą się urzędy pracy.

Komentarze