Sukces dwóch polskich innowacji społecznych

Komisja Europejska wyłoniła 30 półfinalistów z ponad 1,4 tys. kandydatur z ponad 40 krajów w ramach Europejskiego Konkursu Innowacji Społecznych. W tym zaszczytnym gronie znalazły się aż 2 projekty z Polski – Jillion oraz The Social Good Vending Machine. Spośród trzydziestu propozycji najwięcej pochodzi z Włoch – pięć oraz z Francji – trzy. Dwie inicjatywy, prócz Polski, zostały wybrane z Grecji Chorwacji, Turcji i Belgii.

Jillion to platforma przeznaczona do organizacji zbiórek crowdfundingowych dla potrzebujących. Stworzyła go wspólnie trójka przyjaciół: Edyta Kotowicz, Adam Kudybiński i Tomek Nowak.
To co odróżnia ich serwis od dziesiątek portali tego typu to fakt, że pomoc można ofiarować nie tylko w formie pieniędzy. Dlatego, że na Jillion można wspierać poszczególne przedsięwzięcia na 2 sposoby: licytując wystawione przedmioty i usługi lub samemu wystawiając je na aukcję.

maszyna monarDrugim polskim projektem innowacyjnym jest propozycja Fundacji Monar. The Social Good Vending Machine polega na stworzeniu sieci dystrybucji produktów naturalnych (żywności pochodzącej od lokalnych producentów), która opiera się na tworzeniu lokalnych centrów skomunikowanych ze sobą via internet. Ma to być maszyna przypominająca np. te znajdujące się w firmach, szkołach czy centrach fitness, w których można kupić jedzenie lub picie.

Innowacje społeczne to projekty, które poprzez nowatorskie pomysły będą w stanie rozwiązać problemy Europejczyków, np. w zakresie edukacji, zatrudnienia, środowiska czy zdrowia. Większość wyróżnionych inicjatyw skupia się wokół tematyki recyklingu i upcyklingu, efektywnego dostarczania usług społecznych osobom starszym i niepełnosprawnym. Całość zdominowała filozofia dzielenia się, budowania platform wymiany i wspólnego użytkowania.

Półfinaliści we wrześniu wezmą udział w akademii innowacji w Wiedniu. Podczas trzydniowego spotkania pomysły będą cyzelowane przez ekspertów oraz uczestników spotkania. Następnie jury wybierze trzy najlepsze idee, które w listopadzie w Brukseli otrzymają nagrody w wysokości 50 tysięcy euro. Czwarta nagroda, która zostanie przyznana po raz pierwszy, trafi do autorów koncepcji, która będzie miała największy pozytywny wpływ na rzeczywistość.

Źródło informacji: innpoland.pl oraz ngo.pl

Komentarze