Dywidenda – czyli najważniejsze finansowe prawo akcjonariusza

dywidendy ING BANK SLASKI

Zakup akcji wyemitowanych przez spółkę akcyjną daje nabywcy pewne prawa natury finansowej oraz pozafinansowej. Może on m.in. uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, podczas którego podejmowane są decyzje dotyczące funkcjonowania spółki. Najważniejszym finansowym prawem akcjonariusza jest natomiast prawo do udziału w zysku spółki, czyli do dywidendy.

Od czego zależy wysokość dywidendy

Zazwyczaj wysokość dywidendy ustalana jest po zakończeniu roku obrotowego, sporządzeniu i zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy sprawozdania finansowego. Walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmuje na jego podstawie decyzję, czy w danym roku dywidenda będzie wypłacana i jaka część zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku zostanie podzielona między akcjonariuszy. Przykładowo w 2015 r. osoby posiadające akcje spółki ING Bank Śląski otrzymały po 4 zł za każdą akcję, tyle samo otrzymali akcjonariusze KGHM Polska Miedź.

Czy każdemu akcjonariuszowi dywidenda wypłacana jest w takiej samej wysokości

Zasadniczo zysk spółki dzielony jest proporcjonalnie przez liczbę wyemitowanych akcji. Na przykład osobie, która w 2014 r. posiadała 100 akcji ING Banku Śląskiego, w ramach dywidendy zostanie wypłacone 400 zł. Posiadanie niektórych akcji daje jednak akcjonariuszom dodatkowe przywileje, np. prawo do większej dywidendy. Osoby, które mają akcje uprzywilejowane, mogą otrzymać dywidendę nie wyższą niż 150% dywidendy dla akcji zwykłych. Większy udział w zysku mogą też mieć posiadacze akcji niemych, czyli takich, które nie uprawniają akcjonariusza do zabierania głosu podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Dywidenda dla akcji niemych może przy tym przewyższać dywidendę dla akcji nieuprzywilejowanych o więcej niż 50%.

Czy spółka zawsze musi wypłacać dywidendę

Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze mogą podjąć decyzję o niewypłacaniu dywidendy i przeznaczeniu całego zysku np. na rozwój spółki. Muszą jednak liczyć się z tym, że spadnie atrakcyjność akcji dla potencjalnych akcjonariuszy.

artykuł sponsorowany

Komentarze