Podlaskie sklepy internetowe upadną? Branża obawia się zmian rządu

Lokalne komentarze ekspertów: Bazarewicz, Brzeziński, Waligóra. Niestety do tej pory nie udało nam się zdobyć komentarza posła Krzysztofa Truskolaskiego.

Rząd przyznaje, projekt opodatkowania sklepów internetowych trzeba będzie poprawić – powiedział w środę dla radia RMF FM minister rolnictwa Henryk Kowalczyk Nie dam sobie ręki uciąć, że podatek „marketowy” nie przyniesie podwyżek cen – dodaje.  Wiadomo już, że podatek będzie progresywny czyli zależny od wielkości sprzedaży. Wiadomo, że nie ominie e-sklepów. Lokalni eksperci są zgodni: to nie jest dobry pomysł.

bazarewicz lukasz

E-commerce to branża, w której nie ma granic. W Polsce sprzedają firmy polskie, ale także z całej Europy i świata. W przypadku opon np. firmy czeskie lub niemieckie, z którymi konkurujemy. Wprowadzenie podatku, zabierze nam z – i tak niskomarżowego – biznesu kolejną część zysku i sprawi, że będziemy mniej konkurencyjni na własnym rynku. Nie mówiąc o budowie biznesów globalnych – mówi Łukasz Bazarewicz, prezes Grupy Martom właściciel sklepu internetowego AlejaOpon.pl

brzezinski marcin

W mojej opinii ten pomysł powiększy szarą strefę, osłabi polskie sklepy internetowe, względem sprzedających u nas zagranicznych. Możemy spodziewać się upadku najmniejszych, rozpoczynających swoją działalność firm. Pozostaną najwięksi, ale także oni nie będą w stanie konkurować z globalnymi, gigantycznymi sklepami internetowymi – twierdzi Marcin Brzeziński, specjalista ds. marketingu internetowego w agencji Gogler.

Kamil Waligora

Swoich obaw nie kryje także szef THINK THANKU Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Kamil Waligóra Nowy podatek może być zbyt dużym obciążeniem dla tego typu przedsiębiorstw. Oczywiście, zależy to od ostatecznej formuły […] Działalność gospodarcza w Internecie to szansa dla młodych ludzi z Podlasia. To oni w ten sposób podbijają rynki. Sam ostatnio zakupiłem miód z podlaskiej pasieki i szkła kontaktowe – bo było najtaniej. Tutaj – w sieci – krystalizuje się również nasza lokalna przewaga – koszty pracy. Dziś na portalu przedsiebiorczepodlasie.pl, publikujemy felieton Kamila Waligóry (czytaj więcej).

Sprzedaż w polskich sklepach internetowych stanowi dziś 3% polskiego PKB. Specjaliści przestrzegają, że wkrótce wiele e-firm może przenieść swoje siedziby za granicę, aby uniknąć nowego podatku. Dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej lub na Facebooku, używając hashtag #pp.pl

Komentarze