Elektroniczne PIT-y biją rekordy, ale trzeba uważać

Coraz bardziej lubimy składać nasze zeznania podatkowe przez internet. Aż 78 proc. złożonych do tej pory deklaracji wpłynęło do urzędów skarbowych województwa podlaskiego w sposób elektroniczny. Uważajmy jednak, za pośrednictwem jakich portali przesyłamy PIT-y, bo w sieci pojawiają się strony, które nie są autoryzowane przez resort finansów.

Na miesiąc przed końcem terminu na rozliczenie się z podatku dochodowego za 2018 rok PIT-y złożone przez mieszkańców województwa podlaskiego drogą elektroniczną stanowią 78 procent wszystkich złożonych zeznań podatkowych. Do tej pory do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 278 tysięcy rocznych zeznań podatkowych (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39), a ponad 216 tysięcy z nich to PIT-y złożone drogą elektroniczną – za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub nowej usługi „Twój e-PIT”.

Mieszkańcy Podlasia coraz chętniej korzystają z usługi Twój e-PIT, czyli z możliwości złożenia swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38, które zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową oraz udostępnione do weryfikacji i zaakceptowania. W ten sposób zostało już złożonych ponad 81 tysięcy zeznań, co stanowi 37 proc. wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38 – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Jednocześnie przypomina, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. – udostępnianym przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową – jest usługa „Twój e-PIT” lub e-Deklaracje na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl.

Korzystanie z innych stron internetowych lub aplikacji do przesyłania e-PIT-ów nie jest autoryzowane przez resort finansów i może być niebezpieczne, np. spowodować przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom lub zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze