W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się XIII Forum KMO – doroczne spotkanie międzynarodowej społeczności edukatorek i edukatorów związanych z programem Klub Młodego Odkrywcy. Częścią tego wydarzenia była gala rozdania nagród w konkursie Mistrzowie KMO, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące działania realizowane w KMO. Nagrodzono kluby z sześciu krajów. Wśród laureatów znalazł się Exodus z Zambrowa.
Nagrody w konkursie Mistrzowie KMO to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Celem konkursu jest promowanie najciekawszych i najbardziej inspirujących inicjatyw realizowanych w Klubach Młodego Odkrywcy. Zgłaszane projekty oceniane są pod kątem nowatorstwa, wykorzystania metody badawczej, wpływu na społeczność lokalną oraz rozwijania samodzielności i sprawczości uczestników proponowanych aktywności. Nagrody są wyrazem uznania dla wkładu opiekunów i klubowiczów w rozwój edukacji opartej na doświadczeniu i współpracy, a także inspiracjądla innych klubów do podejmowania kreatywnych działań.
Exodus ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego z Zambrowa zgłosił projekt „MY – Razem dla lepszej przyszłości”, który wspiera integrację dzieci polskich i ukraińskich poprzez wspólne warsztaty kulinarne, naukowe i językowe. Uczniowie opracowali m.in. polsko-ukraińską książkę tradycji i przepisów świątecznych.
– W Zambrowie tylko w naszej szkole doszło do współpracy i współdziałania społeczności polskiej ze społecznością ukraińską. Dziś wiemy, że może nas wiele różnić, ale te różnice są pouczające. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele doszli do wniosku, że warto uczyć się przez dociekanie, zadawanie pytań, popełnianie błędów, które warto wspólnie naprawiać – podsumowuje Lidia Grad, opiekunka klubu.
Projekt został doceniony za współpracę międzykulturową, empatię i podążanie za pomysłami klubowiczów.
Organizowane co roku Forum KMO to w największym skrócie przestrzeń wymiany doświadczeń i inspiracji ponad granicami, najbardziej doniosłe wydarzenie dla społeczności edukatorów związanych z programem KMO. To miejsce spotkań, dzielenia się ideami i dobrymi praktykami. To również okazja do celebrowania sukcesów, weryfikowania pomysłów i planowania działań na nadchodzący rok. Ale to nie wszystko! Forum KMO to także międzynarodowa społeczność i platforma współpracy, łącząca uczestników z różnych krajów i wzmacniająca sieć KMO jako globalną inicjatywę edukacyjną. Spotkania takie jak Forum pokazują, że nauka, współpraca i pasja nie znają granic, a wspólne działania na rzecz młodych odkrywców mogą przynosić globalne korzyści.
Sieć KMO jest od kilkunastu lat koordynowana i rozwijana przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.
Red. PP


