Firma z Czarnej Białostockiej wyda pół miliona na rozwiązania ekologiczne

Cynkomet kupi urządzenia i instalacje, które ograniczą zużycie energii, zmniejszą emisję spalin i poprawią warunki pracy na produkcji. W najbliższych miesiącach spółka przeznaczy na ten cel 500 tysięcy złotych.

Spółka, znana na rynku przede wszystkim jako producent maszyn rolniczych, wykonuje także usługi cynkowania ogniowego w swojej siedzibie w Czarnej Białostockiej i w oddziale w Wyszkowie.

Wśród zaplanowanych inwestycji jest m. in. wymiana oświetlenia w halach cynkowni na energooszczędne oświetlenie LED, a także wymiana spalinowych wózków widłowych na wózki zasilane elektrycznie – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – W parku maszynowym Cynkometu są już trzy nowoczesne wózki elektryczne, dzięki którym praca operatorów stała się wygodniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym bezpieczniejsza.

Kolejny ekologiczny wózek widłowy trafi do Cynkometu w Czarnej Białostockiej w maju, a w planach na najbliższe lata jest wymiana wszystkich spalinowych urządzeń na elektryczne. W porównaniu ze spalinowymi, wózki elektryczne ciszej pracują, przenoszą mniej drgań i nie emitują spalin.

Wózki elektryczne doskonale sprawdzają się nawet zimą, przy tak wysokich obciążeniach – dotyczących sprzętu i maszyn, pracujących w trybie ciągły – z jakimi mamy do czynienia przy bardzo wymagającym profilu produkcji, jaki prowadzimy – podkreśla prezes Dąbrowski. – W długofalowej polityce rozwoju firmy, szczególną wagę przykładamy do ochrony środowiska i poprawy warunków pracy pracowników produkcyjnych.

Cynkomet inwestuje w ekologiczne technologie nie od dziś – w ostatnich latach zainstalował stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG (Liquid Natural Gass). Ekologiczne paliwo wykorzystywane jest zarówno w procesach technologicznych – do zasilania pieca cynkowniczego, jak też do ogrzewania hal produkcyjnych.

Tym samym wyeliminowany został, stosowany wcześniej gaz propan-butan i olej opałowy, których spalanie było znacznie większym obciążeniem dla środowiska naturalnego – mówi Mariusz Dąbrowski.

Wśród inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata jest m. in. montaż nowych świetlików w halach produkcyjnych, co pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej na doświetlenie hal, a jednocześnie wpłynie na poprawę warunków pracy pracowników.

Jesteśmy otwarci na wszelkie nowinki technologiczne i rozwiązania, które mogą wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie obciążenia dla środowiska naturalnego, a przy tym na polepszenie warunków pracy w naszych zakładach – zapewnia prezes.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze