Czy firma pożyczkowa online to dobry pomysł na biznes?

Rynek szybkich mikropożyczek online przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Systematycznie rośnie popyt i podaż na tego typu usługi. Założenie firmy pożyczkowej może zaś potencjalnie przynieść ogromne zyski.

Czym tak naprawdę jest firma pożyczkowa?

Polacy często nie widzą różnicy pomiędzy firmami pożyczkowymi, parabankami, a nawet bankami. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z różnic pomiędzy pożyczką a kredytem.

Warto więc wiedzieć, że banki to instytucje, które działają na podstawie rygorystycznych przepisów bankowych i jako jedyne mają możliwość oferowania kredytów. Banki zajmują się również pomnażaniem majątku swoich klientów.

Działalność parabanków opiera się zaś na imitowaniu aktywności bankowej, nie będąc przy tym bankiem de facto, a ich działalność jest oparta o inne przepisy niż prawo bankowe. Z drugiej jednak strony działalność parabanków nie jest ściśle określona i wzbudzają one szereg kontrowersji. Parabankiem był np. słynny Amber Gold.

Firmy pożyczkowe to z kolei firmy, które specjalizują się wyłącznie w pożyczaniu pieniędzy i działają na bazie przepisów kodeksu cywilnego. W ostatnich latach zaś wiele przedsiębiorstw tego typu osiągnęło ogromny sukces rynkowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć firmę pożyczkową?

W obecnych uwarunkowaniach prawnych do założenia instytucji pożyczkowej konieczne jest wniesienie kapitału zakładowego, który będzie wynosić minimum 200 tysięcy złotych. Musi to być wkład pieniężny, który nie pochodzi z kredytów, pożyczek itp.

Firma pożyczkowa może zaś zostać założona jedynie przez osobę, która nie była karana za przestępstwa podatkowe, a sama firma może przyjąć formę wyłącznie spółki akcyjnej lub spółki z o.o.

Firma pożyczkowa musi także spełnić obowiązek informacyjny, czyli przedstawić każdemu klientowi informacje dotyczące oferowanej pożyczki między innymi w zakresie:

* Łącznych kosztów pożyczki, wraz z podaniem RRSO

* Terminu spłaty zobowiązania wraz z wysokością poszczególnych rat

Jakie są koszty rozpoczęcia działalności internetowej firmy pożyczkowej?

W porównaniu do działalności stacjonarnej firma pożyczkowa online ponosi znacznie mniejsze koszty. Oferując pożyczki wyłącznie przez Internet, nie trzeba przecież ponosić wydatków z wynajmem powierzchni biurowych na terenie miast całej polski, a także nie trzeba zatrudniać ogromnej ilości personelu.

Z drugiej jednak strony założenie i utrzymanie dobrej strony Internetowej, która będzie w pełni chronić dane klientów i prawidłowo wyliczać wysokość rat pożyczki może wymagać poniesienia sporych kosztów. W dodatku trzeba się liczyć z koniecznością inwestycji w dział obsługi klienta, czy też dział windykacyjny.

Przede wszystkim jednak na rynku pożyczek online kluczowe znaczenie ma reputacja i przyciągnięcie klientów. Koszty kampanii reklamowych mogą być zaś ogromne. Klienci stają się także coraz bardziej świadomi i wymagający, a swe decyzje opierają na racjonalnych przesłankach. Oferta instytucji pożyczkowej powinna być więc wysoce atrakcyjna, tak by z czasem dana firma pojawiała się na czele uznanych rankingów pożyczek, takich jak Matchbanker.

Biznes pożyczek online – duża szansa i duże ryzyko

Duży, a w dodatku stale rosnący popyt na usługi pożyczek internetowych sprawia, że założenie firmy pożyczkowej to potencjalnie sposób na ogromny sukces biznesowy. Z drugiej jednak strony duża i rosnąca konkurencja, a także bariery wejścia i wyjścia sprawiają, że rozpoczęcie takiego biznesu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Warto również zwrócić uwagę na potencjalnie niestabilne otoczenie prawne, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną wprowadzone kolejne regulacje prawne, które będą miały wielki wpływ na działalność firm pożyczkowych. Chcąc więc założyć firmę pożyczkową potrzeba mieć odpowiednio duże zaplecze finansowe, doświadczenie, a także liczyć się z dużym ryzykiem.

Artykuł partnerski

Komentarze