Firmy dostarczyły personelowi medycznemu ponad 20 tysięcy posiłków

Dostarczyć posiłki personelowi medycznemu walczącemu z pandemią koronawirusa – taka misja przyświeca obywatelskiej inicjatywie #WzywamyPosiłki, która działa od przeszło tygodnia w całej Polsce. W akcji, na zasadach pro bono, udział biorą sieci restauracji, firmy cateringowe, producenci żywności i napojów oraz kilkadziesiąt mniejszych podmiotów z branży gastronomicznej. Od momentu startu dostarczono już 22 060 posiłków (stan na 27 marca 2020 r, godz. 9.00). Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska.

Inicjatywa #WzywamyPosiłki zrodziła się z chęci okazania wdzięczności i wsparcia pracownikom służby zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. Informacje o sytuacji wyczerpanego personelu medycznego w krajach, które wcześniej doświadczyły pandemii, zainspirowały organizatorów do stworzenia ogólnopolskiej akcji wspierającej polski personel medyczny. #WzywamyPosiłki łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Organizatorzy weryfikują stan zapotrzebowania na żywność i napoje w poszczególnych placówkach i wysyłają posiłki tam, gdzie rzeczywiście ktoś na nie czeka. Dostawy obejmują szpitale, stacje pogotowia i laboratoria diagnostyczne – codziennie dołączają kolejne miejsca.

W imieniu całego środowiska lekarskiego dziękuję za wspaniałą inicjatywę, jaką jest #WzywamyPosiłki. W tym trudnym czasie – gdy przybywa zarażonych koronawirusem, wzrasta tempo pracy i stres – lekarze, jak i cały personel medyczny zapominają lub nawet nie mają chwili i siły na posiłek. Dziękujemy, że pamiętacie o nas. Dziękujemy, że dbając o nas, dbacie również o swoje zdrowie. Dzięki waszemu wsparciu chcemy i będziemy dalej walczyć. Nadanie tej inicjatywie naszego patronatu było sprawą oczywistą. Jest to dla nas zaszczyt, że możemy się do was przyłączyć. Dziękujemy za pracę waszą i innych obywatelskich inicjatyw. Społeczna solidarność, nam i wszystkim wokół, dodaje sił w pokonywaniu epidemii – powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Akcja rozpoczęła się w piątek 13 marca od zamieszczonego na Facebooku postu na prywatnym profilu z apelem o zorganizowanie wsparcia dla personelu szpitalnego. W ciągu trzech dni od publikacji wydarzenia nabrały zawrotnego tempa. W weekend powstał sztab organizacyjny, a już w poniedziałek do #WzywamyPosiłki zaczęli dołączać mali i duzi partnerzy, którzy pro bono dostarczają posiłki i swoje produkty do szpitali. W nagłośnieniu wszystkich działań pomaga Facebook Company, który także został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Za #WzywamyPosiłki stoi grupa osób, które zorganizowały się za pomocą social mediów. Sztab główny, w ciągu kilku godzin, spontanicznie stworzyli ludzie związani zawodowo z produkcją koncertów, eventów i komunikacją marketingową z Warszawy i Krakowa. Po kilku dniach intensywnych działań grupa liczy już kilkadziesiąt osób na terenie całej polski. Wszyscy działają charytatywnie.

W gronie partnerów strategicznych jest kilkadziesiąt dużych i małych firm z całej Polski. Inicjatywa ma charakter otwarty i codziennie dołączają do niej kolejne marki i miejsca, których lista uzupełniana jest na bieżąco na stronie www i w mediach społecznościowych.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze