Fiskalizacja krok po kroku

Gdy założymy działalność gospodarczą, prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z tego, że ciąży na nas obowiązek zakupu kasy fiskalnej do bieżącej ewidencji naszej działalności. A skoro już staliśmy się jej właścicielami, nie ominie nas proces fiskalizacji kasy, który możemy potraktować jako moment, w którym przełącza się ją w stan gotowości. Co musimy zrobić, aby przeprowadzić cały proces w sposób poprawny? Dziś postaramy się wam pomóc!

Czas na zakupy!

Przede wszystkim, musimy kupić własną kasę fiskalną. Kwestie takie jak model czy jej cena powinny być dostosowane do naszych możliwości finansowych i specyfiki naszej działalności. Tym, co jest wspólne dla każdej z nich to fakt, że na samym początku trafiają one w nasze ręce w trybie testowym, który pozwoli nam na zapoznanie się ze sposobem jej funkcjonowania. Pamiętajmy, jednak że każda transakcja, którą zafiskalizujemy na takiej kasie, nie będzie zapisana w jej pamięci, dopóki nie przeprowadzimy faktycznego procesu fiskalizacji.

Więcej o fiskalizacji dowiesz się na http://mojanowoczesnafirma.pl/category/fiskalizacja/

Urząd Skarbowy

Jeżeli już chcemy dokonać tego nie odwracalnego działania i zacząć ewidencjonować naszą sprzedaż, musimy najpóźniej jeden dzień przed przeprowadzeniem tej czynności zgłosić ten fakt do odpowiednich urzędu. Mowa tu oczywiście o Urzędzie Skarbowym, w którym rozliczamy się z tytułu podatku VAT. Poza samym zawiadomieniem o tym, że instalujemy kasę fiskalną, należy zgłosić także ich odpowiednią ilość.

Wizyta w serwisie

Czas na zainicjowanie modułu fiskalnego, który może wykonać wyłącznie autoryzowany serwis kas fiskalnych. W trakcie świadczenia usługi serwisant wypełnia naszą książkę serwisową i nadaje naszej kasie odpowiedni numer. Absolutnie kluczowe jest dopilnowanie odpowiedniego wprowadzenia numeru NIP, gdyż można to zrobić wyłącznie raz! Lepiej zrobić to dokładnie, gdyż tej operacji nie można cofnąć ani wymazać z pamięci urządzenia!

Ostatni krok

Po zafiskalizowaniu kasy możemy rozpocząć prowadzenie sprzedaży i każda transakcja będzie od teraz zapisywania w pamięci naszego urządzenia. Dodatkowo należy jeszcze raz odwiedzić urząd skarbowy, z wypełnionym drukiem pod tytułem „Powiadomienie podatnika o miejscu instalacji kasy”, który zawiera wszystkie dane o firmie i kasie, w tym wcześniej wspomniany unikatowy numer oraz miejsce, w którym została ona zainstalowana. Po tym, jak urząd nadaje nam numer ewidencyjny, jesteśmy gotowi do zarabiania pieniędzy!

Podsumowanie

Założenie poprawnie działającej kasy fiskalnej wcale nie należy do najprostszych zadań. Nie tylko musimy przeznaczyć pewne pieniądze na zakup i przygotowanie urządzenia, ale także dopilnować szeregu przeróżnych prawnych kwestii, bez których nasza działalność nie będzie legalna. Warto przyłożyć szczególną uwagę do tych działań poprzedzających rozpoczęcie sprzedaży naszych produktów i usług, aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji ze strony Urzędu Skarbowego.

Artykuł partnerski

Komentarze