Po zawodnikach LowLanders tancerze zabierają głos. Świetny film o tolerancji

Setki słów zastąpione tańcem.

Pierwszy krzyk i ostatnie tchnienie. Pomiędzy nimi przestrzeń naszego człowieczeństwa. Ten sam koniec i początek, a tak odmiennie postrzegamy siebie. W naszym życiu jest miejsce na miłość, dobro, radość, zrozumienie, otwartość. Po drugiej stronie strach, nienawiść, smutek, odrzucenie i walka.

Ponadczasowy performance

Osiem osób tańcem wyraża to, o czym trudno jest mówić. Taneczny videoclip „Glory” zainspirowany jest filmem „Selma”.

Na początku, dla każdego kto go nie widział, polecam film „Selma” przedstawiający walkę Martina Luthera Kinga o rzeczywiste równouprawnienie Afroamerykanów w USA. Zachęcam do refleksji nad niesamowitym utworem Johna Legenda i rapera Commona – Glory. On mnie zainspirował do stworzenia tego projektu – mówi Marta Mamuśka Molska, pomysłodawczyni projektu – Każdy kraj ma swoją historię i swój własny problem nierówności – dodaje.

Ich taniec jest wieloznaczny. Każde miejsce, do którego się przenoszą, coś symbolizuje. Nawiązują do historii getta w Białymstoku i do tragicznych wydarzeń z amerykańskiego miasta Ferguson. Gdy oglądamy tę taneczną inspirację po raz kolejny, zaczynamy rozumieć kolejne warstwy muzyczno-tanecznego przekazu.

Ludzie, którzy nas widzieli na pokazach, czasem nawet płaczą. Wsłuchani w słowa utworu „Glory” widzą obraz, który dotyka naszego „ja” wobec innych – mówi z pełnym przekonaniem Molska – Nie jesteśmy „wielcy”. Nie możemy wiele, ale możemy inspirować innych do dobrych postaw. To jest nasz cel.

Chcesz zobaczyć klip? Zajrzyj na Facebook’owy fanpage i8i

i8i crew - grupa taneczna podczas nagrywania clipu "Glory", fot. Facebook i8i
i8i crew – grupa taneczna podczas nagrywania clipu „Glory”, fot. Facebook i8i

To nowe pokolenie białostoczan – mądre i otwarte na innych

Białystok, w którym tak wielu mieszka „obcych”, został niedawno odkryty na nowo oczami czarnoskórego zawodnika z Lowlanders – białostockiego klubu futbolu amerykańskiego. Cała Polska – ze zdumieniem i zachwytem jednocześnie – wsłuchiwała się w historię Jabara. Tancerze z grupy i8i chcą swoim projektem pokazać, że problem nierówności istnieje w Białymstoku. Wszyscy pochodzą z bardzo różnych środowisk. Jedni z nich są uczniami Fair Play Studio, inni swój taneczny talent kształtowali we Freeway Dance Studio w Ostrowi Mazowieckiej albo w Dance’offni. Między najstarszym, a najmłodszym członkiem tanecznej grupy i8i jest 10 lat różnicy. Mogłoby się wydawać, że jest to przepaść pokoleniowa, a jednak wszyscy świetnie się dogadują. Łączy ich wspólna idea „tańca dla równości”.

i8i crew – GLORY! Równość to coś, z czym się rodzisz – nikt nie może Ci tego zabrać! – brzmi motto twórców filmowego projektu.

Zostawiamy Was z utworem „Glory”, będącym jedną z inspiracji białostockich tancerzy.

Komentarze