Hajnowska fabryka inwestuje w nowoczesne technologie za 2 000 000 zł

Wszystkie gazy powstające podczas produkcji węgla aktywnego zostaną spalone w specjalnej instalacji. To ogromna korzyść dla środowiska, a także dla mieszkańców, bo nadwyżki energii cieplnej mogą być skierowane do sieci miejskiej. Do takiej inwestycji przymierza się Zakład Produkcji Węgli Aktywnych Gryfskand w Hajnówce. Koszt przedsięwzięcia to ok. 2 mln zł.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa niedawno podpisali umowę z firmą IOS Thermex, która specjalizuje się m. in. w tego typu instalacjach. Przygotuje ona projekt oraz koncepcję funkcjonowania instalacji. Dokumenty mają być gotowe do końca czerwca. Kolejny etap to zakup urządzeń i montaż. Większość prac odbędzie się w przyszłym roku.

Dzięki inwestycji będziemy w stanie spełnić najbardziej wyśrubowane normy emisji – podkreśla Remigiusz Gumiński, dyrektor Zakładu Węgli Aktywnych w Hajnówce. – Ale też lepiej wykorzystać energię, która powstaje podczas produkcji węgli aktywnych. W tej chwili część surowca spalamy w postaci pary albo gazów, a powstałej energii nie jesteśmy w stanie wykorzystać.

Tymczasem można to zrobić. Dyrektor podaje przykład zakładu produkcji węgla drzewnego Gryfskand w Ińsku. Tam nadmiar pary z retorty jest sprzedawany do sąsiedniego tartaku. Wskazuje też, że obecna instalacja w ZPWA w Hajnówce pochodzi z lat 70. i nadszedł czas, by ją wymienić.

Inwestycja będzie dotyczyła wykonania zbiorczego reaktora termicznego do dopalania związków organicznych wraz z dostosowaniem układów odzysku ciepła – tłumaczy Bogusław Kotarba, dyrektor ds. rozwoju w IOS Thermex. – Przewidujemy, że inwestor uzyska więcej energii cieplnej, która będzie mógł spożytkować i wykorzystać w technologii, którą stosuje w zakładzie. Możemy mówić o ponownym jej wykorzystaniu i oszczędzeniu energii.

Bogusław Kotarba dodaje też, że układy termicznych reaktorów są znane głównie w energetyce i przemyśle. Jednak wszędzie tam, gdzie mówi się o węglowodorach oraz produktach spalania węgla, należy zapewnić odpowiednie warunki do dopalania substancji zanieczyszczających w celu eliminacji emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.

Dodatkowa energia może być zamieniona na ciepło, to zaś skierowane do miejskiej sieci. Przedstawiciele ZPWA w Hajnówce zwrócili się w tej sprawie do władz miasta oraz starostwa. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie, podczas którego zainteresowane strony omówią szczegóły.

Firma Thermex specjalizuje się w termicznym przekształcaniu i dopalaniu trudnych związków chemicznych oraz oczyszczaniu spalin. W ciągu 30 lat działalności zaprojektowała i wykonała ok. 50 instalacji. Niektóre z nich mają zainstalowany tzw. ciągły system pomiaru emisji, którego wskazania najlepiej określają skuteczność instalacji. Zbliżonym do tego z Hajnówki projektem jest instalacja do pirolizy opon. To przedsięwzięcie zaprojektowane i zrealizowane jako innowacja w skali europejskiej.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze