Historyczna inwestycja: prawie miliard złotych na nowy Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko / Fot. UMB

W Białymstoku rusza największa w historii Podlasia inwestycja medyczna. W ubiegłym tygodniu podpisano w Ministerstwie Zdrowia umowę na realizację wieloletniego programu rozbudowy i modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK), który pochłonie około 950 mln zł. Kluczowym elementem projektu jest utworzenie nowoczesnego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej, a także kompleksowe wzmocnienie opieki geriatrycznej i obrony cywilnej regionu.

27 października 2025 r. podpisanie umowy przez minister zdrowia dr Jolantę Sobierańską-Grendę, rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcina Moniuszkę oraz dyrektora USK prof. Jana Kochanowicza, oficjalnie zapoczątkowało realizację programu wieloletniego pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku obejmująca Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej”.

Informacja o przedsięwzięciu, którego koszt to blisko 950 mln zł (z czego ponad 96% pokryje budżet państwa), została ogłoszona 3 listopada 2025 r. podczas konferencji prasowej z udziałem władz uczelni, dyrekcji szpitala, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.

Wymagająca odpowiedzialność: kryzys demograficzny i onkologia

Inwestycja jest pilnie potrzebna. USK w Białymstoku to największa placówka w regionie, na której spoczywa główny ciężar leczenia pacjentów – często w trybie nagłym – co regularnie przekracza obecne możliwości logistyczne.

Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko podkreślił, że inwestycja odpowiada na dwa kluczowe kryzysy: demograficzny i potencjalną eskalację kryzysu transgranicznego.

– Większość naszych pacjentów to osoby w wieku senioralnym, często zmagające się z wielochorobowością. Znakiem naszych czasów i naszej cywilizacji jest to, że wśród tych chorób coraz częściej pojawiają się nowotwory – mówił prof. Moniuszko.

Jak tłumaczył, z ponad 70 tysięcy hospitalizacji rocznie w USK, więcej niż jedna czwarta (około 20 tysięcy) wynika z przyczyn onkologicznych.

Ponadto, inwestycja przewiduje budowę miejsc doraźnego ukrycia dla pacjentów i personelu o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych oraz modernizację schronu, wzmacniając tym samym medyczny element obrony cywilnej regionu.

Kluczowy element: Uniwersyteckie Centrum Onkologii Spersonalizowanej

Najważniejszą częścią rozbudowy, zlokalizowaną w kompleksie USK na Dojlidach przy ul. Żurawiej, jest stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej. W jego skład wejdą nowoczesne jednostki, w tym:

  • Klinika Spersonalizowanych Terapii Onkologicznych (45 łóżek, w tym 20 pobytu dziennego)
  • Klinika Chirurgii Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej (25 łóżek z blokiem operacyjnym)
  • Klinika Teranostyki Radioizotopowej (diagnostyka i leczenie izotopami) – 10 łóżek
  • Klinika Radioterapii i Brachyterapii (20 łóżek)

Kompleksowa opieka dla seniorów

Inwestycja jest także odpowiedzią na rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa. W kompleksie na Dojlidach dwukrotnie wzrośnie liczba łóżek klinicznych (z 224), a nowe oddziały skupią się na pacjentach starszych i wielochorobowych:

  • Klinika Geriatrii (30 łóżek)
  • oddziały internistyczne o profilach: nefrologicznym (29 łóżek ze stacją dializ), hipertensjologicznym (25 łóżek) i neurologicznym (30 łóżek)
  • Oddział Rehabilitacyjny (30 łóżek do rehabilitacji neurologicznej i pulmonologicznej)
  • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (70 miejsc, w tym 20 do kontynuacji rehabilitacji)

Zgoda władz i pięcioletni plan

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił, że te kolosalne środki przełożą się na najlepszą jakość usług medycznych, szybszą diagnostykę i zatrzymanie specjalistów w regionie.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, zadeklarował wsparcie infrastrukturalne ze strony miasta, w tym przebudowę ulicy Żurawiej.

Program inwestycyjny potrwa do 2029 roku. W najbliższych miesiącach zostanie przygotowany program funkcjonalno – użytkowy, po czym ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Jak podsumował rektor UMB prof. Marcin Moniuszko:

– Dzisiejszy dzień to nie jest święto tylko Uniwersytetu Medycznego czy Szpitala Klinicznego, ale naprawdę całego regionu.

Red. PP

Komentarze