Historyczne wybory. Największą uczelnią techniczną w regionie pokieruje kobieta

Historyczne wybory na Politechnice Białostockiej. Rektorem na kadencję 2020-2024 zostanie kobieta. Będzie to trzecia w historii Polski kobieta-rektor politechniki.

Kandydatkami na rektora Politechniki Białostockiej są aktualne prorektorki uczelni: prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys oraz dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Panie uczestniczyły na początku tygodnia w debacie przedwyborczej, którą obserwowało ponad tysiąc widzów Platon TV oraz blisko 100 użytkowników aplikacji Microsoft Teams. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, debata odbyła się w trybie zdalnym.

W części pierwszej debaty kandydatki odpowiadały na pytania nadesłane wcześniej przez pracowników i studentów Politechniki Białostockiej, w drugiej części pytania padały na żywo, od obserwatorów zalogowanych do aplikacji Microsoft Teams na specjalnie utworzonym wydarzeniu. Obserwatorów debaty interesowały m.in. pomysły kandydatek na zarządzanie Politechniką Białostocką, wizje rozwoju infrastruktury uczelni, doświadczenie zawodowe czy opinie na temat ewentualnego połączenia Politechniki z Uniwersytetem w Białymstoku.

O tym, kto pokieruje Politechniką Białostocką w kadencji 2020-2024, dowiemy się 16 czerwca 2020 r. Jest to termin głosowania Uczelnianego Kolegium Elektorów, liczącego 100 członków. Nowy rektor zastąpi prof. Lecha Dzienisa, który kieruje Politechniką Białostocką od 2012 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mógł on ubiegać się o trzecią kadencję.

Sytuację kobiet na polskich uczelniach zbadała dr Anna Pokorska z Katedry Badań nad Szkolnictwem Wyższym i Nauką UMK w Toruniu. Jak podaje socjolożka, w ostatnich dwudziestu latach zaledwie jedna na 25 kadencji rektorskich na publicznych nieuniwersyteckich uczelniach akademickich sprawowana była przez kobietę. Dla porównania, kobiety są rektorami 34 spośród 200 najlepszych uniwersytetów na świecie ujętych w rankingu THE World University Ranking 2019.

Red. PP, fot. PB

Czytaj także: Rynek pracy w dobie pandemii, czyli jak odnaleźć się i pozostać aktywnym zawodowo w nowej rzeczywistości

Komentarze