,

Husarz z Białegostoku został najlepszym w Polsce

W weekend odbył się turniej husarski „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” na zamku w Pułtusku. Okazało się, że po zaciętym i wręcz dramatycznym turnieju, najlepszym husarzem został husarz z Białegostoku – Emil Mościcki (na zdjęciu pierwszy z prawej).

Już po raz piąty w Pułtusku odbył się Ogólnopolski Turniej Husarski, czyli po „świecku” mówiąc – Mistrzostwa Polski Husarii. W zawodach startują husarze, którzy w sposób czynny praktykują rzemiosło wojenne i którzy mają odwagę stanąć w szrankach. Celem jest pokazanie zmagań husarskich, wyszkolenia koni i żołnierzy. To wszystko na dodatek wtedy, gdy są emocje, trema, napięcie, gdy wokół tumult, okrzyki, reakcje tłumu itp.

Husarz musi się zmierzyć z perfekcyjnym opanowaniem konia i oręża. Jest to niesamowita lekcja żywej historii. Wystarczy spojrzeć na reakcje ludzi, dzieci, na te emocje i jakże pozytywne motywacje i owoce takiej inicjatywy.

W tym roku nazwiska zgłoszonych husarzy zapowiadały wielkie emocje. Tym bardziej, że nie wystartował zdecydowany faworyt i doświadczony jeździec Andrzej Mroziński z Ogrodzieńca, zwycięzca z 2017 r.

Nikt się nie zawiódł. Walka była zacięta, sporo zaskoczeń, zmian sytuacji. Liczyła się szybkość przejazdu, ale decydowała perfekcyjność władania kopią i szablą. Ścinanie jabłek, ogórków, kapusty, przebijanie balonów, zbieranie pierścieni oraz galopując pokonanie beczki – to wszystko robiło wrażenie a i było wyzwaniem do pokonania. Trzech husarzy nie ukończyło turnieju, był upadek, strzaskane dwie kopie, uderzona beczka.

W finale wystartowali przedstawiciele husarzy z sześciu grup:

– Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego z Zamku w Gniewie;
– Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej;
– Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego;
– Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej;
– Bractwo Rycerskie Zamku Będzin;
– Podlaska Chorągiew Husarska.

Walka trwała do samego końca. Faworyt Paweł Kramarz w ostatnim przejeździe złamał kopie. Wykorzystał to Emil Mościcki, który zajął pierwsze miejsce. Zresztą, reprezentacja z Białegostoku zaprezentowała się bardzo udanie. Piąte miejsce zajął Jan Jeremi Wasilewski, tak że Podlaska Chorągiew Husarska po raz kolejny pokazała swą moc. Warto też zaznaczyć, że husarze z Białegostoku byli najmłodszymi uczestnikami Mistrzostw (20 i 18 lat).

Wyniki:

I miejsce – Emil Mościcki, Podlaska Chorągiew Husarska
II miejsce – Krystian Mróz, Chorągiew Marszałka Województwa Pomorskiego
III miejsce – Paweł Kramasz, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
IV miejsce – Przemysław Jabłoński, Chorągiew Marszałka Województwa Pomorskiego
V miejsce – Jan Jeremi Wasilewski, Podlaska Chorągiew Husarska

Red. PP, inf. mat. pras., fot. Jerzy Rojecki

Komentarze