Idzie zima. Jak odnowić stare żeliwne kaloryfery?

kaloryfer

Szybki lifting starego żeliwnego kaloryfera można zrobić także w trakcie sezonu grzewczego i cieszyć się nowym wyglądem tradycyjnego grzejnika. Modele żeliwne długo trzymają ciepło, są więc nadal nie tylko pierwowzorem, ale i alternatywą dla tych nowych, między innymi z aluminium. Niewielka renowacja wystarczy, aby poczciwy kaloryfer dostał drugie życie, zalśnił blaskiem w innej barwie.

Idealne dobranie – farba i kaloryfer

Tradycyjne żeberkowe grzejniki mogą mieć nawet kilkudziesięcioletnią historię w danym mieszkaniu lub domu. Są niezawodne i efektywne, więc często właściciele pozostają przy tej formie ogrzewania, nie widząc równie dobrego rozwiązania. Kwestią zasadniczą są często także koszty, zwłaszcza przy dużej ilości grzejników w danym domostwie. Oszczędności płynące z malowania – jako zastępstwo wymiany kaloryferów – liczyć można w setkach złotych, będzie to więc duża ulga dla domowego budżetu. Warto zainwestować w wysokiej klasy farbę. Jej jakość będzie mieć największy wpływ na efekt końcowy i sprawi, że odnowiony grzejnik żeliwny stanie się, jak nigdy, elementem dekoracyjnym pomieszczenia.

kolory

Malować, ale nie zmalować, czyli przygotowania

Jeszcze przed malowaniem należy zadbać o to, aby kaloryfer był gotowy do każdego etapu prac. Podstawa to dokładne jego oczyszczenie z brudu, rdzy i starych warstw farby. Porządny gruby papier ścierny lub szlifierka kątowa z odpowiednią końcówką uporają się z tym. Usuwane warstwy odsłonią bazę, czyli żeliwną powierzchnię, która lepiej przyjmie farbę.

Grzegorz Okuła, właściciel firmy Farbud, podpowiada nam , czym się kierować przy dobieraniu farby:

Dobór farby nie powinien nam sprawiać trudności. Producenci wiodących marek produkują farby przeznaczone specjalnie do malowania kaloryferów. Przewagę stanowią tu farby wodorozcieńczalne ze spoiwem akrylowym lub szybkoschnące lakiery akrylowe o odpowiednich właściwościach kryjących. Jeśli jednak dany sklep lub dystrybutor nie posiada specjalnych farb do kaloryferów, można z powodzeniem użyć innej farby do metalu upewniając się, że jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Pod każdą farbę dobrze jest zastosować podkład antykorozyjny.

kaloryfer

Paleta barw według upodobań

Kolor pasujący do wnętrza to również taki, który będzie się podobać Tobie i domownikom. W gamach kolorystycznych oferowanych przez Farbud i wzornikach farb do metali znaleźć można tak delikatne barwy, jak kremowy oraz inne pastele lecz również wyraziste fluorescencyjne żółcie i pomarańcze. Pomiędzy tymi dwoma biegunami jest mnóstwo kolorów pośrednich, idealnie wpisujących się w klimat salonu czy pokoju dziecięcego.

Komentarze